بزرگ‌ترین بسته کمک‌های نظامی بریتانیا به اوکراین

سوناک در سفر خود به لهستان، بسته کمکی جدید به ارزش 500 میلیون لیره استرلینگ به اوکراین را اعلام خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیروی هوایی اوکراین، سه‌شنبه 4 اردیبهشت اعلام کرد که سامانه‌های پدافند هوایی این کشور، 15 فروند از 16 پهپاد تهاجمی پرتاب شده توسط روسیه را منهدم کردند.

در بیانیه نیروی هوایی اوکراین در «تلگرام» آمده است که روسیه، دو موشک بالستیک کوتاه برد اسکندر را نیز به طرف اوکراین پرتاب کرد، اما اطلاعات بیشتری در مورد سرنوشت این موشک‌ها، ارائه نکرد.

از سویی وزارت دفاع روسیه گزارش داد که سامانه‌های پدافند هوایی این کشور، 4 موشک «الخا» را بر فراز استان بلگورود منهدم کردند.

در بیانیه وزارت دفاع آمده است: « شامگاهان تلاش رژیم کی‌یف برای انجام یک حمله تروریستی به اهدافی در خاک روسیه با استفاده از پرتابگرهای آلخا برای پرتاب رگباری از موشک‌ها خنثی شد و سامانه‌های پدافند هوایی، 4 موشک را بر فراز استان بلگورود، منهدم کردند».

بسته کمکی جدید بریتانیا

از سوی دیگر لندن شامگاه دوشنبه اعلام کرد که در جریان سفر سه‌شنبه ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا به لهستان سفر، او کمک‌های نظامی اضافی به اوکراین به ارزش 500 میلیون پوند برای مقابله با پیشروی روسیه را اعلام خواهد کرد.

«داونینگ استریت» در بیانیه‌ای اعلام کرد که سوناک در ورشو با دونالد تاسک، همتای لهستانی خود و ینس استولتنبرگ، دبیرکل «ناتو»، دیدار و با آنها در مورد پرونده اوکراین و به طور گسترده‌تر، امنیت اروپا گفت‌وگو خواهد کرد.

این در حالی است که مجلس نمایندگان آمریکا نیز در پی مذاکرات طولانی و دشوار، شنبه گذشته با بسته 61 میلیارد دلاری کمک‌های نظامی به کی‌یف موافقت کرد.

در بیانیه نخست‌وزیری بریتانیا به نقل از سوناک آمده است: «دفاع از اوکراین در برابر جاه طلبی‌های وحشیانه روسیه، برای امنیت ما و کل اروپا جنبه حیاتی دارد».

نخست‌وزیر بریتانیا هشدار داد که اگر پوتین «در این جنگ تجاوزکارانه پیروز شود، در مرز لهستان متوقف نخواهد شد».

بر اساس بیانیه نخست‌وزیری بریتانیا، بسته کمکی جدید این کشور به کی‌یف، میزان حمایت نظامی لندن از اوکراین را به 3 میلیارد لیره استرلینگ برای سال 2024-2025 افزایش خواهد داد که از آن به منظور تامین سریع مهمات مورد نیاز اوکراین و همچنین خرید پهپاد از بریتانیا و حمایت فنی استفاده خواهد شد.

این بسته کمکی، 60 قایق و بیش از 1600 موشک از جمله موشک‌های پدافند هوایی و موشک‌های کروز «استورم شادو» را شامل می‌شود.

در بیانیه «داونینگ استریت» آمده است که اوکراین با «تهدیدی وجودی» روبروست و تداوم حمله وحشیانه روسیه، تمامی امنیت اروپا را به خطر می‌اندازد.

طبق برنامه، نخست‌وزیر بریتانیا بعد از سفر به لهستان عازم برلین خواهد شد تا با اولاف شولتز، صدراعظم آلمان دیدار کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید