آلمان از بازداشت دستیار یک سیاستمدار حزب راست افراطی به اتهام جاسوسی برای چین خبر داد

سخنگوی وزارت خارجه چین: نظریه تهدید جاسوسی چینی در افکار عمومی اروپا، چیز جدیدی نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادستانی کل برلین، سه‌شنبه 4 اردیبهشت از دستگیری دستیار یک نماینده آلمانی در پارلمان اروپا به ظن جاسوسی برای چین خبر داد.

طبق گفته دادستان‌های فدرال، این فرد با نام «یان جی»، به جاسوسی از مخالفان چینی در آلمان و ارائه اطلاعات در مورد پارلمان اروپا به سرویس اطلاعاتی چین، متهم شده است.

این فرد، معاون ماکسیمیلیان کراه، نماینده در پارلمان اروپا و برجسته‌ترین نامزد حزب راست افراطی«آلترناتیو برای آلمان» در انتخابات قاره‌ای در ژوئن آینده است و «یان جی» از سال 2019 با این نماینده همکاری دارد.

به گفته دادستان کل، این فرد دوشنبه در درسدن دستگیر شد.

«یان جی» همچنین به کار برای سرویس اطلاعاتی چین و انتقال اطلاعات در مورد مذاکرات و مصوبات پارلمان اروپا در ژانویه گذشته، متهم شده است.

این خبر یک روز پس از دستگیری سه آلمانی مظنون به جاسوسی برای چین و تدارک برای انتقال اطلاعات در مورد فناوری دارای کاربردهای نظامی احتمالی، در پرونده‌ای جداگانه انتشار یافت.

نانسی ویزر، وزیر کشور آلمان سه‌شنبه اتهامات در مورد جاسوسی چین از مجلس نمایندگان اروپا را «بسیار خطرناک» توصیف کرد.

ویزر در بیانیه‌ای گفت: «اگر ثابت شود که سرویس‌های اطلاعاتی چین از داخل پارلمان اروپا جاسوسی کرده‌اند، این کار تجاوز به دموکراسی اروپا خواهد بود».

از سویی پکن سه‌شنبه ضمن تکذیب «همه گمانه‌ها در خصوص جاسوسی چین»، طرح «تهمت» علیه خود را محکوم کرد.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین، با محکوم کردن این «تهمت» با هدف از نابودی فضای همکاری میان چین و اروپا، گفت: «تئوری تهدید جاسوسی چینی در افکار عمومی اروپا، چیز جدیدی نیست».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید