ادامه اعتراضات دانشجویان حامی فلسطین در شماری از دانشگاه‌های آمریکا

بیش از 100 نفر از دانشجویان دانشگاه کلمبیا در پی درخواست مقامات دانشگاه در روز پنجشنبه از پلیس برای حضور در محوطه ویژه این دانشگاه، دستگیر شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

اعتراضات در دانشگاه‌ها و مراکز آکادمیک آمریکا، دوشنبه 3 اردیبهشت در قالب اقدامات دانشجویان حامی مردم فلسطین و بازداشت جمعی از معترضان به جنگ اسرائیل در غزه و فراخوان حضور مجازی در کلاس‌ها بالا گرفت.

اعتراضات هفته گذشته با برپایی «کمپ همبستگی با غزه» در محوطه دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک آغاز شد و سپس به دیگر دانشگاه‌ها مانند دانشگاه نیویورک، «ام‌آی‌تی» نیز کشیده شد.

معترضان در دانشگاه کلمبیا خواستار قطع روابط این موسسه معتبر دانشگاهی و اسرائیل در پی تداوم جنگ غزه و بحران فاجعه‌آمیز انسانی ناشی از آن هستند.

با آغاز این جنگ، دانشگاه‌های آمریکا با توجه به حمایت سیاسی و نظامی واشینگتن از اسرائیل، به کانونی برای بحث و تحرکات اعتراضی نسبت به جنگ غزه، تبدیل شده‌اند.

این تحرکات دانشجویی در حمایت از مردم فلسطین در دانشگاه‌های معروف امریکا از جمله هاوارد و کلمبیا با هشدارهای فزاینده در خصوص افزایش اقدامات یهودستیزانه پاسخ داده شد، به‌ویژه که بسیاری از دانشگاه‌های بزرگ آمریکا به حمایت مالی سازمان‌ها و ثروتمندان یهودی، متکی هستند.

واکنش رئیس دانشگاه کلمبیا

نعمت شفیق، رئیس دانشگاه کلمبیا، در پی بروز ناآرامی در محوطه این دانشگاه، دوشنبه دستور داد که دروس به صورت آنلاین تدریس شود.

شفیق در نامه سرگشاده خود خطاب به کادر این دانشگاه تاکید کرد: «زبان یهودستیزی همانند هرگونه زبان دیگری که از آزار و ارعاب مردم استفاده می‌کند، غیر قابل قبول است و اقدامات لازم در این خصوص برای کاستن از تشدید احساسات کینه‌توزانه و تدارک مجالی برای اندیشیدن در مورد اقدامات بعدی انجام خواهد شد».

دانشجویان معترض، تحرک اعتراضی خود را هفته گذشته با طرح لزوم قطع ارتباط این دانشگاه با شرکت‌های مرتبط با اسرائیل و لغو فعالیت‌های مرتبط با ااین کشور و نهادهای آکادمیک آن آغاز کردند.

بیش از 100 نفر از این دانشجویان در پی درخواست مقامات دانشگاه در روز پنجشنبه از پلیس برای حضور در محوطه ویژه دانشگاه، دستگیر شدند. این اقدام عملا به تشدید تنش‌ها انجامید و باعث شد تعداد بیشتری از دانشحویان در تحرک مشابه آخر هفته، شرکت کنند.

اظهار نظر دانشجویان و اساتید

یکی از دانشجویان که قبلا بازداشت شده بود به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما یهودستیز نیستیم و گرایشات اسلام‌هراسی نداریم. حضور ما در این کمپ به این هدف است که همه آزاد باشند».

جوزف هاولی، استاد مطالعات کلاسیک در دانشگاه کلمبیا، بر این باور است که دانشگاه کلمبیا با فراخواندن پلیس به محوطه دانشگاه، از «ابزار نادرستی» استفاده کرد، که به «جذب عوامل افراطی‌تر که بخشی از اعتراضات دانشجویی نیستند»، کمک می‌کند.

بایدن: یهودستیزی جایی در دانشگاه‌های ما ندارد

به گزارش «نیویورک تایمز»، اعتراضات دانشجویی به مؤسسه فناوری ماساچوست«ام‌آی‌تی» و دانشگاه میشیگان نیز گسترش یافت و دست کم 47 نفر در تظاهرات دوشنبه در دانشگاه ییل، دستگیر شدند.

از سویی جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا یکشنبه با محکوم کردن «یهودستیزی»، تأکید کرد که «یهودستیزی هیچ جایی در دانشگاه‌ها و هیچ‌ مکان دیگر در کشور ما ندارد».
بایدن دوشنبه در بیانیه‌ای در جمع خبرنگاران با تاکید بر این که «تظاهرات یهودستیزانه» را محکوم می‌کند، بدون ورود در جزئیات افزود: «البته من کسانی را هم که نمی‌دانند چه بر فلسطینی‌ها می‌گذرد نیز محکوم می‌کنم».

اریک آدامر، شهردار نیویورک، یکشنبه با ابراز «وحشت و انزجار» خود نسبت به گزارش‌های مرتبط با یهودستیزی، تاکید کرد که پلیس «در دستگیری هر کسی که روشن شود قانون را نقض می‌کند، تردید نخواهد کرد».

آدامر درعین حال تاکید کرد که دانشگاه کلمبیا، یک مرکز خصوصی در زمین‌های خصوصی است و لذا پلیس نیویورک نمی‌تواند بدون درخواست مسئولان دانشگاه، در آن حضور یابد.

به گفته یک عکاس به خبرگزاری فرانسه، پلیس نیویورک دوشنبه ده‌ها افسر خود را در محوطه دانشگاه نیویورک مستقر کرد تا معترضان طرفدار فلسطین را متفرق کنند. بر اساس گزارش‌های جراید آمریکایی، شماری از اساتید این دانشگاه و دانشجویان آن دستگیر شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید