رهبر گینه نو خطاب به بایدن: ما آدمخوار نیستیم

بایدن هفته پیش در جریان ادای احترام به بنای سرباز گمنام در پنسیلوانیا این احتمال را مطرح کرد که دایی‌اش را آدمخواران گینه‌ای خورده باشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در واکنش به سخنان جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، درباره احتمال «خورده شدن» عمویش توسط آدمخواران گینه نوی پاپوآ در زمان جنگ جهانی دوم، جیمز ماراپه، نخست وزیر این کشور گفت ملتش شایسته صفت «آدمخوار» نیست.

به گزارش «رویترز»، ماراپه روز یکشنبه در بیانیه‌ای گفت: «اظهارات پرزیدنت بایدن ممکن است یک اشتباه لفظی بوده باشد. با این حال، صفت آدمخوار شایسته ملت من نیست.»

ماراپه افزود: «من از پرزیدنت بایدن می‌خواهم کشور ما را برای یافتن بقایای سربازان جنگ جهانی دوم جستجو کند، تا بدین ترتیب حقیقت آنچه بر افرادی همچون امبروز فینگان [دایی بایدن] رفته را برای همیشه معلوم کند.»

در بحبوحه رقابت برای نفوذ در منطقه غرب اقیانوس آرام با چین، که دارای پیمان امنیتی با جزایر همسایه سلیمان است، ایالات متحده پارسال با گینه نوی پاپوآ توافق‌نامه همکاری دفاعی امضا کرد.

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین روز یکشنبه با ماراپه در پورت مورزبی، پایتخت گینه نوی پاپوآ، برای ایجاد روابط اقتصادی نزدیکتر دیدار کرد. آنتونی آلبانیز، نخست وزیر استرالیا نیز قرار است این هفته برای بزرگداشت وقایع جنگ جهانی دوم به گینه نو برود.

بایدن پیشتر نیز در جریان سفرهای خود به استرالیا درباره رابطه شخصی‌اش با گینه نوی پاپوآ داد سخن داده بود، و داستان دایی خود را تعریف کرده بود که در ماه مه سال 1944 در جریان سقوط هواپیما کشته شده است.

بایدن هفته پیش در جریان ادای احترام به بنای سرباز گمنام در پنسیلوانیا این احتمال را مطرح کرد که دایی‌اش را آدمخواران گینه‌ای خورده باشند.

به گفته رویترز، مورخان می‌گویند گینه نوی پاپوآ نقش مهمی در عملیات ایالات متحده در اقیانوس آرام برای آزادسازی فیلیپین در جریان جنگ جهانی دوم بازی کرده است. مقامات استرالیا نیز با نظر به تشدید تخاصمات در منطقه، بر «اهمیت راهبردی مجدد» همسایه شمالی خود تاکید کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size