حملات باندهای خلافکار به بخش‌هایی از پایتخت هائیتی

گروه‌های مدافع حقوق بشر تخمین می‌زنند که اکنون حدود 90 درصد پایتخت تحت کنترل خلافکاران قرار دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های محلی روز یکشنبه گزارش دادند که در روزهای منتهی به آغاز کار یک شورای انتقالی برای نصب دولت جدید، باندهای خلافکار مسلح حملات تازه‌ای را به بخش‌هایی از پورتوپرنس، پایتخت هائیتی انجام داده‌اند.

به گزارش «رویترز»، یک رادیوی محلی گفت منطقه «دلماس سفلی» به میدان نبرد میان پلیس و باندهای مسلح تبدیل شده است، و افزود صدای انفجارهای بلند تا شهرداری و صدای شلیک سلاح‌های خودکار در نزدیکی کاخ ملی شنیده می‌شود.

دو پیام صوتی ضبط‌شده در رسانه‌های اجتماعی پخش شده است که کاربران آنها را به جیمی باربکیو شریزیه، رهبر یک باند تبهکار نسبت می‌دهند. ظاهراً او به سربازان خود دستور داده تا خانه‌های منطقه دلماس سفلی، بخشی فقیر از پایتخت که شریزیه در آن بزرگ شده است، را آتش بزنند.

باندهای خلافکار هائیتی، که بسیاری‌شان در یک ائتلاف بزرگ گرد هم آمده‌اند، گفته‌اند که حملات آنها به پایتخت برای مجبور کردن آریل هنری، نخست وزیر هائیتی، برای کناره‌گیری است. با این وجود، از زمان اعلام کناره‌گیری هنری در ماه مارس، حملات خلافکاران افزایش یافته است. گروه‌های مدافع حقوق بشر تخمین می‌زنند که اکنون حدود 90 درصد پایتخت تحت کنترل خلافکاران قرار دارد.

هنری اواخر ماه فوریه به خارج از کشور سفر کرده بود تا با مقامات کنیا درباره اعزام یک نیروی پشتیبانی امنیتی برنامه‌ریزی‌شده که وی در سال 2022 درخواست کرده بود مذاکره کند. اگرچه نایروبی در ابتدا قول ارسال این نیرو را داده بود، اما بعدا به مشکلات قانونی داخلی برخورد، که هنری را مجبور کرد خودش به کنیا برود و با مقامات آن کشور یک قرارداد امنیتی دوجانبه امضا کند.

به گفته رویترز، گرچه سازمان ملل متحد تشکیل و اعزام این نیروی امنیتی را اواخر پارسال تصویب كرد، اما اعزام این نیرو به تأخیر افتاد، و سرانجام هنگامی كه هنری استعفای خود را اعلام كرد، نیروی امنیتی همچنان در انتظار قدرت گرفتن دولت جدید است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید