آکسیوس: آمریکا علاوه بر «نتزاه یهودا» گردان‌های دیگری در ارتش اسرائیل را تحریم می‌کند

نتانیاهو: مقابل هرکسی که گمان می‌کند می‌تواند ارتش اسرائیل را تحریم کند، با تمام توان خواهم ایستاد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از انتشار گزارش روز گذشته «آکسیوس» مربوط به تحریم‌هایی که قرار است ایالات متحده علیه گردان «نتزاه یهودا» ارتش اسرائیل به دلیل نقض حقوق بشراعمال کند، امروز یک مقام اسرائیلی به این پایگاه خبری گفت که تحریم‌های آمریکا ممکن است شامل چندین واحد نظامی دیگر در ارتش اسرائیل شود و این گردان‌ها را از گذراندن هرگونه دوره‌های آموزش نظامی یا دریافت کمک‌های آمریکایی در آینده منع کند.

افزایش خشونت علیه فلسطینی‌ها

هفته گذشته موسسه «پرو پابلیکا»، گزارش داد که کمیته ویژه‌ای وابسته به وزارت خارجه آمریکا موسوم به کمیته تحقیقاتی «قانون لیهی» ماه‌ها پیش به بلینکن توصیه کرده بود که چندین واحد ارتش و پلیس اسرائیل به دلیل نقض حقوق بشر واجد شرایط واجد دریافت کمک‌های آمریکا نیستند.

«پرو پابلیکا» در گزارش خود با اشاره به حوادثی که بیشتر آنها قبل از آغاز جنگ اسرائیل در نوار غزه در 7 اکتبر در کرانه باختری رخ داده اشاره و تاکید کرد که قبل از جنگ غزه، خشونت در کرانه باختری تشدید شده بود، اما شدت آن از زمان شروع جنگ غزه افزایش یافته است، به طوری که اسرائیل بارها به کرانه باختری و شهرک نشینان یهودی افراطی نیز به روستاهای فلسطینی حمله می‌کند.

گفتنی است که فرمانده گردان «نتزاه یهودا» و دو افسر دیگر در سال 2022 به دلیل مرگ یک آمریکایی فلسطینی‌تبار مسن که سربازان این گردان او را در کرانه باختری دستگیر کرده و تا مرگ شکنجه دادند، توبیخ شده‌اند. قتل این آمریکایی فلسطینی‌تبار به دست این گروه باعث خشم و نگرانی مقام‌های واشینگتن شده بود.

این گردان طی سال‌های گذشته در چندین حادثه دیگر نیز که برخی از آنها در ویدئوهایی پخش شده است مرتکب بدرفتاری و نقض فاحش حقوق بشر با اسرای فلسطینی شده است.

واکنش مقام‌های اسرائیلی

در اولین واکنش به انتشار گزارش پایگاه خبری آکسیوس، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل عصر دیروز در بیانیه‌ای گفت: «مقابل هر کسی که گمان می‌کند می‌تواند ارتش اسرائیل را تحریم کند، خواهم ایستاد».

بنی گانتز، یکی از اعضای دولت جنگی اسرائیل نیز تأیید کرد که با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا صحبت کرده و از او خواسته است که در تصمیم برای اعمال تحریم‌ها علیه واحد «نتزاه یهودا» تجدید نظر کند.

ارتش اسرائیل نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، که گردان «نتزاه یهودا» یک واحد رزمی فعال است و بر اساس اصول حقوق بین‌الملل عمل می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا در اواخر سال 2022 تحقیقاتی را درباره گردان «نتزاه یهودا» آغاز کرد اما تاکنون نتایج آن تحقیق اعلام نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید