تاکید زلنسکی بر لزوم دریافت تسلیحات پدافندی از ناتو: توان انتظار بیشتری را نداریم

رئیس جمهوری اوکراین دو روز پس از حمله روسیه به چرنیگوف(شمال) که به کشته شدن 18 نفر انجامید، مشخصا خواهان دریافت 7 سامانه پدافندی پاترویوت اضافی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین جمعه 31 فروردین از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» خواست تا تسلیحات را در اسرع وقت به اوکراین تحویل دهد، زیرا به بیان او کی‌یف بیش از این قادر نیست در مقابل فشار روسیه، منتظر بماند.
این در حالی است که ناتو در آستانه رای گیری سرنوشت‌ساز کنگره آمریکا برای تصویب بسته کمک 60 میلیاردی به اوکراین ، توافق بر سر تحویل سیستم‌های پدافند هوایی به کی‌یف را اعلام کرد.
زلنسکی در آستانه این رای گیری، از طریق ویدئو کنفرانس به اعضای «ناتو» گفت: « امسال دیگر نمی‌توانیم منتظر تصمیم‌گیری بمانیم. از شما می‌خواهم که خواسته‌های ما را در اسرع وقت مد نظر قرار دهید». او افزود: «باید پوتین را به واقعیت بازگرداند و آسمان ما باید به حالت امن بازگردد. این در گرو گزینه شما است که مشخص می‌سازد ما به واقع هم‌پیمان هستیم یا نه».
رئیس جمهوری اوکراین دو روز پس از حمله روسیه به چرنیگوف(شمال) که به کشته شدن 18 نفر انجامید، مشخصا خواهان دریافت 7 سامانه پدافندی پاترویوت اضافی شد.
او افزود: « مسلم است تا زمانی که روسیه از برتری هوایی برخوردار باشد و بتواند به ارعاب ناشی از پهپادها و موشک‌ها تکیه کند، توانمندی‌های ما در زمین متاسفانه محدود است».

توافق در ناتو با تحویل سامانه‌های دفاعی بیشتر

ینس استولتنبرگ، دبیرکل «ناتو»، پس از نشست ویژه وزرای دفاع این پیمان با زلنسکی، از توافق اعضای ناتو برای تحویل سامانه‌های پدافند هوایی بیشتر به کی‌یف خبر داد، بدون این که زمان نهایی را مشخص سازد.
هم‌زمان، وزرای خارجه کشورهای «گروه هفت»، جمعه پس از نشست خود در ایتالیا متعهد شدند که تجهیزات پدافند هواییاوکراین را «تقویت» کنند.
کی‌یف کماکان به درخواست مهمات و سامانه‌های پدافندهوایی از متحدان خود برای مقابله با حملات روسیه ادامه می‌دهد، اما اختلاف نظرهای موجود در اروپا، به‌ ویژه در واشینگتن، منجر به کاهش سرعت تحویل تجهیزات در عرصه نظامی شده است.

آخرین تحولات میدانی جنگ

از سویی به گزارش سرویس اورژانس اوکراین، حملات شبانه روسیه در منطقه دنیپرو پتروفسک (مرکز شرق) دست کم هشت کشته، از جمله دو کودک، و 34 زخمی در بر جای گذاشت.
منطقه سينيلنيكوف در جنوب شرقی دنیپرو و یک ساختمان مسکونی در این شهر هدف قرار گرفتند که طبق گزارش مرکز اورژانس اوکراین، «عملیات برای نجات افراد زیر آوار مانده ادامه دارد».
سرنگونی یک بمب افکن استراتژیک روسیه
همزمان کییف به رغم مشکلاتی که دارد روز گذشته از سرنگون کردن یک بمب افکن استراتژیک روسیه برای نخستین بار خبر داد.
میکولا اولشچوک، فرمانده نیروی هوایی اوکراین جمعه اعلام کرد که نیروهایش برای اولین بار یک بمب افکن استراتژیک دوربرد از کلاس توپولف «22‌ام3»، حامل موشک‌های کروز «ایکس 22« را سرنگون کردند.
به گفته سرویس اطلاعات نظامی ارتش اوکراین، این بمب افکن که در حملات شبانه شرکت داشت، «در پی عملیاتی ویژه در منطقه استاوروپل در جنوب غربی روسیه سرنگون شد».
سخنگوی نیروی هوایی اوکراین به «فرانس‌پرس» گفت که این هواپیما، منطقه دنیپرو و کریورگ را بمباران کرد و «ما انتقام شهرها و غیرنظامیان خود را گرفتیم».
از سوی دیگر وزارت دفاع روسیه سرنگونی این بمب افکن را تائید نکرد اما یک منبع نظامی به خبرگزاری «تاس» گفت که یکبمب افکن از کلاس «22ام3» هنگام بازگشت از ماموریت نظامی در منطقه استاوروپل سقوط کرد.
فرماندار این منطقه نیز ضمن اعلام سقوط بمب افکن توپولف دراین منطقه در اثر نقص فنی گفت که دست کم یکی از خدمه آن کشته شد ولی دو خدمه دیگر زنده هستند و عملیات جست‌وجو برای یافتن خدمه چهارم ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید