بلینکن: آمریکا از عملیات نظامی اسرائیل در رفح حمایت نمی‌کند

وزیر خارجه آمریکا به العربیه گفت: واشینگتن به تشکیل کشور فلسطینی از راه‌های دیپلماتیک متعهد است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با اعلام اینکه واشینگتن از هرگونه عملیات نظامی اسرائیل در رفح نمی‌تواند حمایت کند، بر ضرورت توقف تشدید تنش‌ها تاکید کرد.
بلینکن، جمعه 31 فروردین، به خبرنگار «العربیه» گفت دولت آمریکا به «تشکیل یک کشور فلسطینی از راه‌های دیپلماتیک متعهد است.»
وزیر خارجه آمریکا با تاکید بر مخالفت کشورش با عملیات احتمالی اسرائیل در رفح، به استفاده واشینگتن از حق «وتو» در آخرین جلسه شورای امنیت سازمان ملل اشاره و خاطرنشان کرد که عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل مستلزم بهبود شرایط در نوار غزه است.
بلینکن در حاشیه نشست «گروه هفت» در جزیره کاپری ایتالیا به خبرنگاران گفت: «نمی‌توانیم از عملیات فراگیر در رفح حمایت کنیم و مذاکرات با اسرائیل در این زمینه در سطوح بالا ادامه دارد.»
به گفته وزیر خارجه آمریکا، «گروه هفت» خواستار ارسال «کمک‌های بیشتر به فلسطینی‌ها در غزه» است.

آمادگی برای عملیات زمینی در رفح

تلویزیون «آی 24 نیوز» جمعه گزارش داد که ارتش اسرائیل در نشست هماهنگی روز پنجشنبه با ارتش آمریکا، طرحی را برای فعال کردن یک کریدور بشردوستانه در غزه به منظور تدارک عملیات زمینی برنامه ریزی شده در رفح ارائه کرد.
این تلویزیون اسرائیلی به نقل از مقامات آگاه اعلام کرد که عملیات رفح، قطعی شده و پرسش کنونی این است که «چه زمانی این عملیات اجرایی خواهد شد؟». این تلویزیون افزود پیش‌بینی می‌شود کریدور بشردوستانه تا پایان آوریل عملیاتی شود.
گزارش آی 24 نیوز تاکید کرد: «اسرائیل می‌داند بدون افزایش کمک‌های بشردوستانه و فعال کردن کریدور، آمریکایی‌ها با انجام عملیات در جنوب نوار غزه مخالفت خواهند کرد.»
سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل پنجشنبه به نقل از منابع امنیتی اعلام کرد که ارتش این کشور منتظر دریافت اجازه برای آغاز عملیات دو مرحله‌ای خود در رفح است.
بر اساس این گزارش، مرحله نخست این عملیات شامل تخلیه ساکنان و آوارگان از این شهر بوده و مرحله دوم آغاز عملیات زمینی است. انتظار می‌رود عملیات زمینی ارتش اسرائیل برای هفته‌ها ادامه داشته باشد.
«اکسیوس» روز گذشته به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت: «طرح‌های ارائه شده از سوی ارتش اسرائیل، به جای حمله همه‌جانبه به شهر رفح، شامل عملیات تدریجی و آهسته در محله‌های خاصی در این شهر و تخلیه آن‌ها قبل از شروع عملیات خواهد بود».

مخالفت «گروه هفت» با عملیات در رفح

وزرای خارجه «گروه هفت»، جمعه طی بیانیه‌ای، ضمن اعلام مخالفت با عملیات نظامی گسترده در رفح، نسبت به پیامدهای «فاجعه‌بار» آن علیه غیرنظامیان هشدار دادند.
در بیانیه پایانی نشست وزرای خارجه گروه هفت که در شهر کاپری ایتالیا برگزار شد، بار دیگر تهیه طرح اقدام «معتبر و قابل اجرا»، به منظور حفاظت از غیرنظامیان و رفع نیازهای بشردوستانه، مورد تاکید قرار گرفت.
این بیانیه به تعهد مستمر گروه هفت برای برقراری صلح پایدار بر اساس راه حل دو کشوری و ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی و تامین ضمانت‌های امنیتی برای اسرائیل و فلسطینی‌ها تاکید کرد.
در این بیانیه آمده است که به رسمیت شناختن یک کشور فلسطینی «در زمان مناسب»، عاملی تعیین کننده در روند سیاسی برای دستیابی به راه حل محسوب ‌می‌شود.
وزرای خارجه گروه هفت در این بیانیه اضافه کردند: « ما همچنان آماده‌ایم از تشکیلات خودگردان فلسطینی حمایت کنیم. [تشکیلاتی] که در حال اجرای اصلاحات لازم است تا بتواند به مسئولیت خود پس از پایان منازعه در غزه و کرانه باختری عمل کند».
گروه هفت با ابراز نگرانی عمیق خود از آوارگی داخلی در نوار غزه و کوچ اجباری ساکنانش به خارج آن، تاکید کرد: «اسرائیل، به موجب قوانین بین‌المللی، باید به تعهدات خود عمل کرده و با مردم به گونه‌ای رفتار کند که انسانیت و کرامت آن‌ها حفظ شود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size