مردم هند برای انتخاب دولت پای صندوق‌های رای می‌روند

انتخابات هند بزرگترین انتخابات دموکراتیک در سطح جهان است که حدود یک میلیارد نفر در آن پای صندوق‌های رای می‌روند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مردم هند روز جمعه در سراسر کشور به پای صندوق‌های رای می‌روند تا از طریق انتخاب نمایندگان پارلمان، دولت جدید را انتخاب کنند. دولت نارندرا موی، نخست وزیر ناسیونالیست، در موقعیت مناسبی برای پیروزی قرار دارد.

به گزارش «رویترز»، انتخابات امروز حزب «بهاراتیا جناتا»ی مودی را در برابر ائتلافی از چند حزب مخالف دولت وی قرار می‌دهد که نخست وزیر را به «دیکتاتوری» و «تضعیف نهادهای دموکراتیک» متهم می‌کنند، و وعده اصلاح رفتارهای دولتی و کمک‌های نقدی بیشتر به مردم داده‌اند.

«ناسیونالیسم هندو» یکی از موضوع‌های محوری در این انتخابات است. منتقدان دولت مودی و بهاراتیا جناتا را متهم به تبعیض یا هدف قرار دادن جمعیت 200 میلیونی مسلمانان هند برای جلب نظر پایگاه هندوی تندروی خود کرده‌اند. خشونت پراکنده بین هندوها و مسلمانان در سراسر کشور در جریان است.

انتخابات هند بزرگترین انتخابات دموکراتیک در سطح جهان است که حدود یک میلیارد نفر در آن پای صندوق‌های رای می‌روند. این انتخابات طی هفت روز ناپیوسته در سراسر پرجمعیت‌ترین کشور جهان برگزار می‌شود. انتخابات در تاریخ 1 ژوئن به پایان می‌رسد و آراء در روز 4 ژوئن شمارش می‌شود.

در روز جمعه که بزرگترین گام از هفت مرحله انتخابات هند است، 166 میلیون نفر در 102 حوزه انتخابیه در 21 ایالت و قلمرو رأی می‌دهند. نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که بهاراتیا جناتا به‌رغم نگرانی‌های جدی رای‌دهندگان درباره بی‌کاری، تورم، و درگیری‌های روستایی، به آسانی اکثریت را کسب می‌کند.

به گفته رویترز، مودی می‌گوید که دو دوره اول نخست وزیری وی برای «باز کردن اشتها» بوده است، و خوراک اصلی در دوره سوم سِرو می‌شود. اگر مودی برنده این انتخابات شود، به دومین نخست وزیر هند پس از جواهر لعل نهرو، از رهبران استقلال هند از بریتانیا، تبدیل می‌شود که سه دوره متوالی نخست وزیر این کشور شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید