سنای آمریکا از استیضاح وزیر امنیت داخلی بایدن عقب‌نشینی کرد

دونالد ترامپ در اوایل سال جاری از نفوذ خود استفاده کرد تا اجازه ندهد یک اقدام دوحزبی سنا برای رسیدگی به وضعیت مرزی به نتیجه برسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سنای آمریکا که در دست اکثریت دموکرات است، روز چهارشنبه روند استیضاح الخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی دولت بایدن، که جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان از چند ماه پیش آغاز کرده بودند را پایان داد.

به گزارش «رویترز»، سنا اتهامات علیه مایورکاس مبنی بر عدم اجرای قوانین مرزی آمریکا و دروغ گفتن به کنگره را رد کرد، و با تبرئه وی از این اتهامات، روند استیضاح او را خاتمه داد.

مایورکاس تکذیب کرده که مرتکب تخلف شده است، و کاخ سفید و دموکرات‌های کنگره این اتهام را مصداق سوء استفاده جمهوری‌خواهان از اختیارات استیضاح به منظور برجسته کردن اختلاف سیاسی می‌دانند.

ایان سَمز، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت: «یک بار و برای همیشه سنا به درستی این استیضاح بی‌اساس که حتی حقوقدانان محافظه‌کار گفته بودند ضد قانون اساسی است را رد کرد.»

سمز جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان را به دلیل «تراشیدن موانع سیاسی بی‌اساس در حالی که اقدامات اصلاحی امنیتی مرزی دوحزبی واقعی را ناکار می‌کنند» سرزنش کرد. دونالد ترامپ در اوایل سال جاری از نفوذ خود استفاده کرد تا اجازه ندهد یک اقدام دوحزبی سنا برای رسیدگی به وضعیت مرزی به نتیجه برسد.

مایک جانسون، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، در بیانیه‌ای مشترک با هم‌حزبی‌های ارشد خود، اعلام کرد: «تمام دموکرات‌های سنا با این کار تأیید کامل خود نسبت به سیاست‌های خطرناک مرزهای باز دولت بایدن را اعلام کردند.»

ترامپ که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در 5 نوامبر رقیب جو بایدن است، مساله مرزی را به محور اصلی کارزار انتخاباتی خود تبدیل کرده است. نظرسنجی‌های مشترک رویترز و «ایپسوس» نیز نشان می‌دهد که مهاجرت یکی از مهمترین نگرانی‌های رای‌دهندگان و مساله اصلی جمهوری‌خواهان است.

براساس آمارهای سازمان‌های دولتی آمریکا که به روئیت رویترز رسیده است، گشت مرزی ایالات متحده امسال بیش از یک میلیون نفر را در حال عبور غیرقانونی از مرز مکزیک به آمریکا بازداشت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید