آمریکا تحریم‌های نفتی ونزوئلا را بازگرداند

واشینگتن بارها تهدید کرده بود که تحریم‌های انرژی را دوباره تحمیل می‌کند، مگر اینکه مادورو به وعده‌هایش درباره انتخابات آزاد عمل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت ایالات متحده اعلام کرد مجوزی که تحریم‌های نفتی ونزوئلا را به طور گسترده کاهش داده بود را تمدید نمی‌کند. واشینگتن دلیل این امر را عدم پای‌بندی نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا به وعده‌های خود درباره برگزاری انتخابات آزاد در این کشور اعلام کرد.

به گزارش «رویترز»، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده روز چهارشنبه اعلام کرد که دستور جایگزینی صادر کرده و 45 روز به شرکت‌های آمریکایی فرصت داده تا تجارت و معاملات خود در بخش نفت و گاز را با ونزوئلا کاهش دهند.

واشینگتن طی ماه‌های اخیر بارها تهدید کرده بود که تحریم‌های انرژی را دوباره بر ونزوئلا تحمیل می‌کند، مگر اینکه مادورو به وعده‌های خود درباره انتخابات آزاد عمل کند. دولت آمریکا پیشتر از ترتیباتی میان دولت مادورو و اپوزیسیون وی پشتیبانی کرده بود که بر اساس آن مخالفان دولت می‌توانستند در انتخابات این کشور شرکت کنند.

تحریم‌های گسترده صنعت نفت ونزوئلا برای اولین بار در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در سال 2019 اعمال شد. در آن زمان آمریکا و دیگر کشورهای غربی پیروزی مجدد مادورو در انتخاب را نپذیرفتند و آن را مهندسی‌شده دانستند.

مقامات ارشد آمریکا گفتند رئیس‌جمهوری ونزوئلا به برخی مفاد توافق‌نامه پارسال پای‌بند بوده است اما برخی دیگر را انجام نداده است. از جمله اینكه مادورو به مخالفان خود اجازه نداده نامزد مورد نظر خود را برای انتخابات ریاست جمهوری 28 ژوئیه علیه وی تعیین كنند.

به گفته رویترز، متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت بر این اساس دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده تصمیم گرفت مجوز عمومی شش‌ماهه فعلی را بدون تمدید منقضی کند.

میلر در بیانیه‌ای اعلام کرد: «نگرانی ما این است که مادورو و نمایندگان وی مانع مشارکت اپوزیسیون دموکراتیک در انتخاب شده، مخالفان سیاسی خود را آزار و اذیت کرده، و بازیگران سیاسی و اعضای جامعه مدنی را به ناحق بازداشت کرده‌اند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید