ونزوئلا سفارت خود در اکوادور را تعطیل کرد

پیشتر مکزیک به دنبال حمله پلیس و ارتش اکوادور به سفارت این کشور در کیتو روابط دیپلماتیک خود را با اکوادور قطع کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت اطلاعات ونزوئلا روز سه‌شنبه اعلام کرد نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری این کشور، در اعتراض به بازداشت خورخه گلاس، معاون رئیس‌جمهوری پیشین اکوادور، دستور تعطیلی سفارت و دو کنسولگری خود در اکوادور را صادر کرد.

به گزارش «رویترز»، پلیس اکوادور گلاس را که دو بار به اتهام فساد محکوم شده بود، در 5 آوریل دستگیر کرد و او را از سفارت مکزیک که از دسامبر در آنجا زندگی می‌کرد، خارج کرد. این دستگیری باعث شد مکزیک، که به گلاس پناهندگی سیاسی داده بود، روابط دیپلماتیک خود را با اکوادور قطع کند.

پس از آنکه مکزیک به گلاس، که چندین ماه در سفارت مکزیک پناهنده شده بود، به طور رسمی پناهندگی داد، پلیس و ارتش اکوادور به سفارت مکزیک حمله کرده و گلاس را بیرون کشیدند.

آلیسیا بارسنا، وزیر خارجه مکزیک، هنگام استقبال از دیپلمات‌های بازگشته از اکوادور گفت دولت متبوعش از 18 کشور آمریکای لاتین، 10 کشور اروپایی، و آمریکا و کانادا که اقدام دولت اکوادور را محکوم کردند، سپاسگزاری می‌کند.

وی از «تجاوز فیزیکی» اکوادور به سفارت مکزیک به شدت انتقاد کرد، و افزود به دنبال راه‌هایی برای افزایش محکومیت بین‌المللی دولت دانیل نوبوا، رئیس‌جمهوری اکوادور است. راکل سِرور، سفیر مکزیک در اکوادور، که همراه دیگر دیپلما‌ت‌ها بازگشته بود، وزیر خارجه را در این مراسم همراهی می‌کرد.

سرور گفت: «پرزیدنت نوبوا، با اقدامی که تمام کنوانسیون‌های بین‌المللی را نقض کرد، نه تنها اشتباه کرد، بلکه نشان داد که از واقعیت‌های کشورش نیز خبر ندارد. رئیس‌جمهوری نمی‌فهمد که افراد، بدون قضاوت درباره گناهکاری یا بی‌گناهی‌شان، حق دارند درخواست پناهندگی کنند و آن را دریافت کنند.»

به گفته رویترز، گلاس 54 ساله که بابت فساد تحت پیگرد قرار گرفته و حکم بازداشت برایش صادر شده بود، از دسامبر پارسال در سفارت مکزیک در کیتو بست نشسته بود. دولت اکوادور گفت گلاس دو بار به اتهام فساد محکوم شده بود، و اعطای پناهندگی توسط مکزیک به وی غیرقانونی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید