واشینگتن پکن را به تشدید بحران مواد مخدر در آمریکا متهم کرد

آمریکا گفته که چین منبع اصلی مواد شیمیایی پیش‌ساز سنتز شده به فنتانیل توسط کارتل‌های مواد مخدر مکزیک است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کنگره ایالات متحده روز سه‌شنبه چین را به حمایت از تولید پیش‌سازهای غیرقانونی فنتانیل برای فروش در خارج از کشور متهم کرد، و گفت پکن پشت تشدید بحران مصرف مواد مخدر در آمریکا است.

به گزارش «رویترز»، کمیته منتخب مجلس نمایندگان در گزارش خود درباره چین گفت پکن با این شرط که چنین موادی در خارج از چین فروخته شوند، به کمپانی‌های چینی که مواد مشابه فنتانیل، پیش‌سازها و سایر مواد مخدر مصنوعی تولید می‌کنند، در قالب تخفیف مالیات بر ارزش افزوده یارانه می‌دهد.

در این گزارش آمده است: «جمهوری خلق چین از سال 2019 تمام مشابه‌های فنتانیل را تحت عنوان مواد کنترل‌شده طبقه‌بندی کرده است، به این معنی که در حال حاضر پکن بابت صادرات موادی که طبق قوانین آمریکا و چین غیرقانونی هستند، یارانه پرداخت می‌کند. برخی از این مواد هیچ استفاده قانونی شناخته‌شده‌ای در سراسر جهان ندارند.»

گزارش کنگره آمریکا به داده‌های وبسایت اداره مالیات دولتی چین استناد کرد که برخی از مواد شیمیایی را برای تخفیف تا سقف 13درصد فهرست کرده بود. علاوه بر این، در حال حاضر پکن به دو پیش‌ساز فنتانیل مورد استفاده توسط کارتل‌های مواد مخدر، تحت عنوان «ان‌پی‌پی» و «اِی‌اِن‌پی‌پی»، نیز یارانه می‌دهد.

سفارت چین در واشینگتن در این باره به رویترز گفت که پکن در همکاری با مقامات ایالات متحده در زمینه کنترل مواد مخدر صادق بوده است، و افزود یک کارزار ویژه برای کنترل فنتانیل و مواد شیمیایی پیش‌ساز، و همچنین مقابله با قاچاق، تولید مواد، و فعالیت‌های قاچاق غیرقانونی در جریان است.

فنتانیل عامل اصلی اووردوز مواد مخدر در ایالات متحده است. آمریکا گفته که چین منبع اصلی مواد شیمیایی پیش‌ساز سنتز شده به فنتانیل توسط کارتل‌های مواد مخدر مکزیک است. دولت مکزیک نیز از چین خواسته تا برای کنترل محموله‌های فنتانیل اقدامات بیشتری انجام دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید