کاخ سفید به العربیه: تهران درباره زمان و اهداف حمله به اسرائیل اطلاعی به ما نداده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت کاخ سفید به العربیه گفت، واشینگتن از حمله پرتابه‌های ایران به اسرائیل مطلع بوده اما اطلاعاتی درباره زمان و اهداف آن در دست نداشته است.

کربی، دوشنبه 27 فروردین، در پاسخ به سوال مدیر دفتر العربیه در واشینگتن تاکید کرد، ایران درباره بازه زمانی پرتاب ده‌ها پهپاد و موشک به اسرائیل و اهداف آن از پیش به آمریکا اطلاعی نداده بود.

وزارت خارجه ترکیه پیشتر با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرده بود که پیش از حمله تهران به اسرائیل، پیام‌هایی را بین ایران و آمریکا منتقل کرده است.

جمهوری اسلامی، شنبه 25 فروردین، ده‌ها موشک و پهپاد به سوی اسرائیل پرتاب کرد و آن را پاسخی به حمله اسرائیل علیه کنسولگری تهران در دمشق دانست.

در حالی که ایران می‌گوید این حملات پایگاه‌های نظامی در خاک اسرائیل را هدف گرفت، ارتش اسرائیل اعلام کرد 99 درصد از موشک‌ها و پهپادهای پرتاب شده از سوی ایران را رهگیری و منهدم کرده است.

جان کربی در این خصوص با اشاره به این که اسرائیل در «موقعیت راهبردی کنونی بسیار قوی‌تری» قرار دارد، تاکید کرد هدف جمهوری اسلامی وارد کردن ضربه و خسارت‌های بزرگ به اسرائیل بود اما در این زمینه شکست خورد.

او گزارش‌هایی که به عمدی‌بودن این شکست اشاره می‌کند را نادرست دانست و گفت:‌ «از گزارش‌هایی آگاه شدیم که بر اساس آن ایرانی‌ها از روی عمد شکست را انتخاب کرده و این شکست تلخ و شرم‌آور از پیش برنامه‌ریزی شده بود...همه این‌ گزارش‌ها قاطعانه اشتباه است.»

اسرائیل اعلام کرد در حال بررسی چگونگی واکنش به حمله پرتابه‌های جمهوری اسلامی است. اقدامی که نه تنها برای جمهوری اسلامی بلکه برای متحدان غربی تل‌آویو نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. پاتریک رایدر، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در این خصوص تاکید کرد واشینگتن به‌دنبال آغاز جنگ منطقه‌ای در خاورمیانه نیست اما تصمیم چگونگی واکنش به حمله ایران برعهده اسرائیل است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید