نگرانی گروسی از حمله احتمالی اسرائیل به مراکز اتمی ایران؛ تعلیق فعالیت بازرسان آژانس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، ضمن ابراز نگرانی از حمله احتمالی اسرائیل به مراکز هسته‌ای ایران خبر داد که پس از حمله سپاه پاسداران به اسرائیل، بازرسان آژانس فعالیت‌های خود را در تاسیسات هسته‌ای ایران «تا زمانی که وضعیت آرام شود» متوقف کرده‌اند.

گروسی، دوشنبه 27 فروردین، به خبرنگاران در نیویورک گفت که ایران به‌ دلیل «ملاحظات امنیتی» مراکز هسته‌ای را در روز یکشنبه تعطیل کرد، اما با بازگشایی این تاسیسات، فعالیت نظارتی آژانس از روز سه‌شنبه سرگرفته خواهد شد.

در واکنش به حمله ده‌ها پرتابه جمهوری اسلامی به اسرائیل، هرتسی هالوی، رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل، از قطعی‌بودن پاسخ تل‌آویو به عملیات «انتقام‌جویانه» تهران خبر داد. مقامات اسرائیلی تاکنون جزئیات بیشتری درباره این پاسخ منتشر نکرده‌ اما گفته‌اند که واکنش این کشور «قاطع، واضح و هوشیارانه» خواهد بود.

مراکز هسته‌ای جمهوری اسلامی پیشتر هدف چندین حمله قرار گرفته بود. این حمله‌ها به اسرائیل نسبت داده شد اما مقامات این کشور تاکنون به صورت رسمی مسئولیت آن را برعهده نگرفته‌اند.

در حالی‌که نگرانی‌ها از گسترش تنش‌ها در خاورمیانه افزایش یافته است، مقامات اسرائیلی تاکید کرد‌ه‌اند از اقداماتی که به جنگ همه‌جانبه در منطقه منجر می‌شود، خودداری خواهند کرد.

در پاسخ به حمله علیه کنسولگری ایران در دمشق، سپاه پاسداران بیش از 300 موشک و پهپاد به سمت اسرائیل پرتاب کرد. تل‌آویو با همکاری متحدان خود از جمله آمریکا و فرانسه اکثر پرتابه‌های ایران را رهگیری و منهدم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size