تاکید وزرای خارجه اتحادیه اروپا بر حداکثر خویشتنداری دو طرف اسرائیلی و ایرانی

نشست سران اتحادیه اروپا در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه بر موضوع لبنان هم متمرکز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا تاکید کرد که اعضای این اتحادیه در «فراخوان به خویشتنداری دو طرف اسرائیلی و ایرانی» با هم متحدند.

وب‌سایت «پولیتیکو» سه‌شنبه 28 فروردین به نقل از این دیپلمات، آورد که آمریکا و اروپا، اسرائیل و ایران را به آرامش و اجتناب از تشدید تنش، از بیم بروز سناریوهایی شامل جنگی دیگر در لبنان، افزایش محدودیت در پر ترددترین گذرگاه‌های نفتی و تجاری جهان و رسیدن به رویارویی فاجعه‌آمیز میان این دو قدرت منطقه‌ای، ترغیب می‌کنند.

او در ادامه به «پولیتیکو» گفت که نشست مجازی فوق العاده وزرای خارجه اتحادیه اروپا، سه‌شنبه، سیگنالی مبنی بر وجود توافق میان اعضا در دعوت به خویشتنداری را ارسال خواهد کرد.

به گفته این دیپلمات، بر اساس پیش‌نویس جدید نتیجه‌گیری‌ها که «پلی بوک» از آن آگاهی یافت، انتظار می‌رود اجلاس از قبل برنامه‌ریزی شده سران اروپا برای چهارشنبه و پنجشنبه، همه طرف‌ها را به حداکثر خویشتن‌داری و اجتناب از اقدامات تنش‌زا ترغیب کند.

این دیپلمات برجسته اروپایی و دیگر دیپلمات‌ها خاطرنشان کردند که احتمال دارد اتحادیه اروپا به رویکرد دیرباز غربی در اعلام تعهد به اعمال تحریم‌های سفت و سخت‌تر علیه ایران نیز متوسل شود.

او فاش کرد که وزرای خارجه اتحادیه اروپا امروز در نشست فوق‌العاده خود، بررسی اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران را در دستور کارش قرار می‌دهند که در صورت دستیابی به توافق، ممکن است به زودی طی این هفته اجرایی شود.

طرح اروپا و نگرانی‌ها

از سویی چندین کشور پیشنهاد کردند که رژیم تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران که در حال حاضر ساخت پهپادهای این کشور برای روسیه را هدف قرار می‌دهد، گسترش یابد.

این در حالی است که تحریم‌های اعمال شده ظاهرا زیان شدیدی بر فروش پهپادهای ایران وارد نکرده و روسیه همچنان از پهپادهای کامیکازی «شاهد» ساخت ایران در حملاتش به خارکف، دومین کلان‌شهر اوکراین استفاده می‌کند.

به گفته این دیپلمات، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا از «برجام» خارج شد ولی اتحادیه اروپا خواهان احیای آن است. او تاکید کرد که اتحادیه اروپا همچنین بر لبنان هم متمرکز است؛ خصوصا که سران اروپا نسبت به این موضوع به شدت نگران هستند و خطرات تشدید تنش میان اسرائیل و حزب‌الله را بررسی می‌کنند.

خطرات علیه حضور نیروهای میدانی خارجی و مشخصا نیروهایی از ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، آلمان، ایرلند و لهستان در چارچوب ماموریت نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل «یونیفل» در جنوب لبنان نیز در این اجلاس به بحث گذاشته خواهد شد.

همچنین موضوع پناهجویان و حضور 1.5 میلیون سوری و هزاران آواره فلسطینی در لبنان نیز از جمله مسائلی هستند که در این اجلاس به بحث گذاشته خواهد شد زیرا ممکن است به بروز بحران پناهجویان دیگری در اتحادیه اروپا بیانجامد.

نحوه واکنش اسرائیل به حمله ایران

این در حالی است که برخی از ناظران در خصوص اماکن محتملی که در پاسخ اسرائیل به حمله ایران هدف قرار خواهند گرفت، تاکید دارند که به احتمال بالا اسرائیل بار دیگر به دفاتر دیپلماتیک ایران در خارج از کشور یا مستشاران ایرانی فعال در سوریه، لبنان و دیگر کشورهایی که شبه‌نظامیان نیابتی ایران در آنها فعال هستند، حمله کند.

از سویی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، دوشنبه اعلام کرد که کشورش به ایران پاسخ خواهد داد، اما این پاسخ به شیوه‌ای منطقی خواهد بود و تهران باید تنش را همانطور که تل‌آویو تجربه کرد، تجربه کند.

نتانیاهو از جامعه بین‌المللی خواست در برابر «تجاوزات ایران که صلح جهانی را تهدید می‌کند»، متحد و یکپارچه بماند

از سویی ایالات متحده که پیشتر بر حمایت خود از تل‌آویو تأکید کرده بود، همانند بسیاری از کشورهای غربی و عربی، اسرائیل را به آرامش و خویشتنداری ترغیب کرد.

واشینگتن که حضور بسیار پررنگی در دفع حملات موشکی و پهپادی چند روز پیش ایران علیه اسرائیل داشت، همچنین به تل‌آویو اطلاع داد که در حمله به ایران یا عوامل نیابتی آن مشارکت نخواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید