جلسه شورای امنیت درباره حمله ایران به اسرائیل؛کشورهای غربی اقدام تهران را محکوم کردند

معاون نماینده آمریکا: اقدامات ایران نه تنها اسرائیل بلکه امنیت سایر کشورهای خاورمیانه را تهدید می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل، شامگاه یک‌شنبه 26 فروردین، در آغاز نشست شورای امنیت درباره حمله ایران به اسرائیل ضمن محکوم کردن «تنش‌افزایی خطرناک ناشی از حمله گسترده ایران به اسرائیل»، هشدار داد: «خاورمیانه در لبه پرتگاه است و مردم منطقه با خطر واقعی و یک درگیری همه جانبه ویرانگر روبرو هستند.»

گوترش گفت: «منطقه و جهان توانایی تحمل جنگ‌های بیشتری را ندارند.»

او در اين جلسه خواستار «حداکثری خویشتن‌داری» شد و تاکید کرد زمان «مهار کردن تنش» و «نشان دادن حداکثری خویشتن‌داری» فرا رسیده است.

نماینده آمریکا در سخنان خود در جلسه شورای امنیت، حمله ایران به اسرائیل را به «قوی‌ترین شکل ممکن» محکوم کرد و گفت: «اقدامات ایران نه تنها امنیت اسرائیل بلکه امنیت همه کشورهای منطقه را تهدید می‌کند.»

اما سفیر اسرائیل در اين جلسه گفت: «هشدارهای ما درباره تهدیدات ایران شنیده نشد و حمله شب گذشته نه تنها از داخل ایران بلکه از یمن، عراق، سوریه و لبنان علیه ما صورت گرفت.»

نماینده بریتانیا نیز گفت: حمله بی‌مورد ایران علیه اسرائیل را محکوم می‌کنیم و به دفاع از امنیت اسرائیل و شرکای منطقه‌ای خود از جمله اردن و عراق ادامه خواهیم داد. ایران ثابت کرده است که قصد ایجاد هرج و مرج در منطقه را دارد.

با این حال، سعید ایروانی، نماینده ایران در جلسه شورای امنیت گفت: «پاسخ ما به اسرائیل لازم و متناسب بود؛ اهداف نظامی را دقیق مورد اصابت قرار دادیم. رژیم اسرائیل با حمله به کنسولگری ما در دمشق منشور سازمان ملل را زیر پا گذاشت.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید