ابراز نگرانی بریتانیا و فرانسه از احتمال تشدید تنش‌ها در خاورمیانه

«وال استریت ژورنال» به نقل از سه مقام در دولت بایدن: اسرائیل ممکن است دوشنبه (امروز) به حمله ایران پاسخ دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بریتانیا و فرانسه در پی تحولات اخیر خاورمیانه و اقدام ایران به حمله تلافی‌جویانه شامگاه شنبه خود علیه اسرائیل و تهدیدهای تل‌آویو به پاسخ متقابل، نگرانی عمیق خود را ابراز کردند.

دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا، دوشنبه 27 فروردین با اشاره به اینکه «حمله ایران به اسرائیل شکست خورد»، تل‌آویو را به عدم تشدید تنش، ترغیب کرد.

کامرون دوشنبه به رسانه‌های بریتانیایی گفت: «اقدام ایران به شکلی تقریبا کامل شکست خورد وتمرکز باید به دستیابی به آتش‌بس در نوار غزه معطوف شود».

وزیر خارجه بریتانیا افزود: «اگر صبح امروز در اسرائیل بودید، به درستی فکر می‌کردید که از حق کامل برای پاسخ دادن به این حمله برخوردارید. این حق آنهاست، اما از آنها می‌خواهیم که لازم است تنش را تشدید نکنند».

کامرون افزود: «از بسیاری جهات، این یک شکست مضاعف برای ایران است. این حمله تقریبا یک شکست کامل بود. آنها به جهانیان نشان دادند که تاثیری مخرب بر منطقه دارند... بنابراین امیدواریم هیچ اقدام تلافی‌جویانه‌ای رخ ندهد»

«تحریم سپاه در دست بررسی است»

کامرون در پاسخ به سئوالی در خصوص تحریم سپاه پاسداران گفت: «این موضوع را بررسی خواهیم کرد». او همچنین در این مورد که ایا دولت بریتانیا، اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران را بررسی خواهد کرد، گفت: «بله قطعا، ما در حال حاضر 400 تحریم علیه ایران داریم».

این در حالی است که طبق گزارش خبرگزاری «ایسنا»، در پی احضار سفیر بریتانیا در تهران، وزارت خارجه بریتانیا با احضار حسینی متین، کاردار سفارت ایران در لندن، مراتب اعتراض خود به حمله ایران به اسرائیل را به او ابلاغ کرد.

ابراز نگرانی مکرون

همزمان امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه از احتمال تشدید درگیری‌ها در خاورمیانه، ابراز نگرانی کرد.

مکرون در مصاحبه با تلویزیون «بی‌.اف.ام» و رادیو «آر.ام.‌سی» گفت: «همه ما نگران احتمال تشدید درگیری در خاورمیانه هستیم، ما هر کاری که در توان داریم را انجام خواهیم داد تا از تشدید تنش جلوگیری و اسرائیل را متقاعد کنیم که به حمله ایران پاسخ ندهد».

رئیس جمهوری فرانسه با بیان این که در حال حاضر اوضاع به هیچ وجه پایدار نیست، خاطرنشان کرد: «ایران به حمله اسرائیل به دمشق، به شکلی نامتناسب پاسخ داد».

پاسخ احتمالی اسرائیل به ایران

از سویی روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» به نقل از سه مقام در دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا نوشت که اسرائیل ممکن است دوشنبه(امروز) به حمله ایران پاسخ دهد.

طبق گفته منابع این روزنامه، بایدن در گفت‌وگو با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل تلاش کرد تا این کشور را از واکنش عجولانه منصرف کند.

این مقامات ضمن تاکید بر این که ایالات متحده در هیچ عملیات تهاجمی علیه ایران شرکت نخواهد کرد، خاطرنشان کردند که واشینگتن درجهت ایجاد یک جبهه دیپلماتیک متحد با هم‌پیمانان خود تلاش خواهد کرد تا از تبدیل خصومت‌ها به یک جنگ تمام عیار که می‌تواند خاورمیانه را فرا گرفته و درگیر سازد، جلوگیری کند.

بررسی گزینه‌ها برای پاسخ اسرائیل

در همین زمینه شبکه آمریکایی «ای‌بی‌سی نیوز» به نقل از پیتر لرنر، سخنگوی ارتش اسرائیل گفت که مقامات نظامی، طیف وسیعی از گزینه‌ها برای پاسخ به حمله ایران را به دولت ارائه کردند.

لرنر در اظهاراتی به خبرنگاران در تل‌آویو افزود که پاسخ اسرائیل ممکن است شامل حمله نظامی باشد یا نباشد که نشان می‌دهد دولت اسرائیل، اقدامات بعدی خود را امروز یا در روزهای آینده مشخص خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید