کاخ سفید: بعید است حمله ایران به اسرائیل به یک جنگ منطقه‌ای تبدیل شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، یک‌شنبه 26 فروردین گفت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا باور ندارد که حمله ایران به اسرائیل به یک جنگ منطقه‌ای گسترده تبدیل شود.

کربی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران شبکه «ان‌بی‌سی» درباره احتمال تشدید حملات ایران، با بیان اینکه «فکر نمی‌کنم برای این مساله دلیلی وجود داشته باشد»، توضیح داد: «رئیس جمهوری آمریکا معتقد نیست که اوضاع به این سو می‌رود.»

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا گفت: «اسرائیل شب گذشته توانایی شگفت انگیزی در دفاع از خود نشان داد که شاخصه آن برتری نظامی بسیار زیاد و اندک بودن آسیب‌های ناشی از حمله بود.»

سپاه پاسداران ایران شامگاه شنبه 13 آوریل، حمله موشکی و پهپادی علیه اسرائیل انجام داد و آن را پاسخی به «تجاوزهای متعدد» اسرائیل از جمله حمله به کنسولگری ایران در دمشق دانست.

رسانه های رسمی ایران اعلام کردند، حملات ایران، نهادهای نظامی اسرائیل را هدف قرار داده است.

با این حال، ارتش اسرائیل اعلام کرد که 99% از حدود 300 موشک و پهپاد ایرانی شلیک شده را رهگیری کرد و تنها خسارات مادی جزئی به پایگاه هوایی «نِواتیم» وارد شد.

ایران باور دارد حمله بی‌سابقه‌ای که در پاسخ به بمباران ساختمان کنسولگری خود در دمشق، شامگاه شنبه علیه اسرائیل انجام داد «دفاع مشروع» بود و متعهد شد در صورت پاسخ تل‌آویو، حمله «قوی‌تر و قاطعانه‌تر» انجام دهد.

سعید ایروانی، نماینده ایران در سازمان ملل بامداد یک‌شنبه 26 فروردین در حساب خود در رسانه اجتماعی «ایکس» نوشت: «موضوع را می‌توان تمام شده حساب کرد.» او افزود: «اما اگر اسرائیل مرتکب اشتباه دیگری شود، پاسخ ایران بسیار شدیدتر خواهد بود.»

ایروانی پست خود را ضمیمه نامه ارسالی ایران به شورای امنیت کرد که در آن آمده است «ایران طبق ماده 51 منشور سازمان ملل متحد و در پاسخ به حملات مکرر نظامی اسرائیل به ویژه حمله نظامی در 1 آوریل، عمل کرده است.»

حمله اسرائیل در اول آوریل منجر به تخریب ساختمان کنسولگری ایران در دمشق و کشته شدن هفت تن از فرماندهان سپاه پاسداران از جمله محمدرضا زاهدی، فرمانده سپاه قدس در سوریه شد.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران و دیگر مقامات سیاسی و نظامی در تهران به اسرائیل درباره پاسخ به حمله‌ای که از خاک ایران انجام شد مجددا هشدار دادند.

رئیسی در بیانیه‌ای گفت: «اگر اسرائیل یا حامیان آن رفتار بی‌ملاحظه‌ای انجام دهند، پاسخ قاطع‌تری دریافت خواهند کرد.»

محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: «عملیات وعده صادق با موفقیت کامل از شب گذشته تا صبح امروز انجام شد و به همه اهدافش نائل شد.»

اسرائیل تایید کرد این حمله را خنثی کرده و با متحدانش اکثر پهپادها و موشک‌ها را قبل از رسیدن به خاک اسرائیل رهگیری کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید