حمایت ترامپ از رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در برابر هم‌حزبی‌های مخالف او

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ با اعلام اتحاد خود با مایک جانسون، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، از تلاشهای او در مقابله با مخالفانش در درون فراکسیون جمهوری‌خواهان، حمایت کرد.

ترامپ روز جمعه 24 فروردین در یک کنفرانس مشترک خبری با جانسون در فلوریدا گفت: «در این شرایط بسیار سخت، او واقعا کار خوبی انجام می‌دهد».

پس از اینکه در ماه اکتبر شماری از جمهوری خواهان تندرو مجلس نمایندگان آمریکا «کوین مک کارتی» را از سمت خود برکنار کردند، جانسون در یک نبرد چند هفته‌ای توانست نامزد جمهوری‌خواهان برای کسب سمت ریاست مجلس نمایندگان آمریکا شود.

مارجوری تیلور گرین، یکی دیگر از جمهوری‌خواهان تندرو، تهدید کرده‌ است در صورتی که جانسون اجازه رای دادن به بسته حمایتی از اوکراین را بدهد، اقدام مشابهی را علیه او انجام خواهد داد.
ترامپ، نامزد جمهوری‌خواهان برای ریاست‌جمهوری آمریکا که در ماه نوامبر با جو بایدن، رئیس‌جمهور دموکرات رقابت می‌کند، از گرین به‌ عنوان یک دوست یاد کرد، اما آشکارا مخالفت خود را با تهدیدش برای برکناری جانسون اعلام کرد.

ترامپ گفت: «در حال حاضر که ما مشکلات بزرگتری داریم، طرح چنین تهدیدهایی مایه تاسف است؛ به باور من، جانسون کارش را بسیار خوب انجام می‌دهد. تقریبا به همان اندازه که شما کارتان را خوب انجام می‌دهید او نیز کارش را درست انجام می‌دهد. من مطمئنم که مارجوری این را درک می‌کند، او دوست بسیار خوب من است و می‌دانم که او برای جانسون احترام زیادی قائل است».

پس از کنفرانس خبری ترامپ با جانسون، گرین در پستی در پلتفرم ایکس با اعلام حمایت خود از ترامپ گفت که از جانسون حمایت نمی‌کند اما به تهدید خود مبنی بر برکناری جانسون از رهبری مجلس، هیچ اشاره‌ای نکرد.

گرین نوشت: «من از پرزیدنت ترامپ حمایت می‌کنم و در حد توان برای کمک به پیروزی او در ماه نوامبر و بدست آوردن اکثریت جمهوری خواهان مجلس نمایندگان و سنا تلاش می‌کنم، اما از جانسون حمایت نمی‌کنم».

حضور جانسون در کنار ترامپ می‌تواند به تقویت جایگاهش در رهبری مجلس کمک کند. اعضای جمهوری‌خواه مورد حمایت جانسون بارها اولویت‌های قانونی را زیر پا گذاشته‌اند، از جمله در این هفته که به تعطیلی موقتی لایحه نظارت رای دادند و در ماه فوریه که دو تلاش در جهت تصویب یک لایحه استیضاح علیه مقام ارشد مرزی دولت بایدن، الخاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی انجام دادند.

ترامپ تسلط زیادی بر جمهوری‌خواهان کنگره دارد و به‌طور منظم درباره قوانین پیشنهادی با آنان جلسه می‌گیرد. او خواهان لغو توافق امنیتی مرزی میان آمریکا و مکزیک است.

تمرکز بر انتخابات نوامبر

هم‌زمان، ترامپ و جانسون از طرحی رونمایی کردند که یکی از موضوعات کلیدی کمپین ترامپ در رابطه با افزایش مهاجران غیرقانونی از طریق مرز مکزیک است.

جانسون در این باره متعهد شد لایحه‌ای را ارائه کند که مستلزم ارائه مدرک شهروندی ایالات متحده قبل از رای دادن باشد.

جانسون بدون ارائه هرگونه مدرکی گفت که شمار زیادی از مهاجران غیرقانونی، توسط دموکرات‌ها تشویق می‌شوند تا برای رای‌دادن ثبت نام کنند.

جانسون گفت: «ما توانایی این را داریم که دمکراتها را در مقابل این سوال قرار بدهیم... آیا به باور شما، آمریکایی‌ها و تنها آمریکایی‌ها باید در انتخابات آمریکا رای بدهند؟ ما در حال یافتن پاسخ هستیم».

اندرو بیتس، سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای، این لایحه پیشنهادی را «شیرین‌کاری» خواند و اعلام کرد رای دادن افراد غیرشهروند در انتخابات فدرال غیرقانونی است.

چاک شومر، رهبر دموکرات‌های سنا، نیز گفت که کنفرانس خبری ترامپ و جانسون، با هدف ایجاد سردرگمی و بی‌اعتمادی در انتخابات آمریکا برگزار شد.

حتی اگر مجلس نمایندگان چنین لایحه‌ای را تصویب کند، بعید است که در مجلس سنا با اکثریت نمایندگان دموکرات مورد استقبال گرم قرار گیرد یا توسط بایدن به قانون تبدیل شود.

اندرو گاربر از «مرکز عدالت برنان» نیز در این رابطه اظهار داشت: «بر اساس تحقیقات متعدد، رای دادن افراد غیرشهروند در انتخابات آمریکا بسیار نادر است».

گاربر، مشاور برنامه انتخاباتی و حقوق رای‌دهندگان، افزود: «علاوه بر اینکه شرکت افراد غیرشهروند در انتخابات آمریکا غیرقانونی است، مدرکی وجود ندارد که نشان دهد آمار بالایی از کسانی که شهروند نیستند در انتخابات شرکت کرده‌باشند، به همین دلیل نیازی به قانون جدید نیست».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید