آلمان در شرایط حساس قصد خود را برای ارسال سامانه جدید «پاتریوت» به اوکراین اعلام کرد

خطوط دفاعی اوکراین در جنگ با روسیه به‌دلیل کمبود نیرو و تسلیحات با خطر عقب‌نشینی مواجه شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «DPA»، به نقل از وزارت دفاع آلمان اعلام کرد که این کشور در تلاش برای دفع حملات متوالی روسیه، قصد دارد به زودی یک سامانه پدافند هوایی اضافی «پاتریوت» از ذخایر خود را به اوکراین ارسال کند.

در همین راستا، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین از اولاف شولز، صدراعظم آلمان برای کمک به اوکراین با ارسال سامانه پاتریوت اضافی و موشک‌های دفاع هوایی بیشتر در این «شرایط حساس» قدردانی کرد.

زلنسکی از طریق «تلگرام» گفت: «گفت‌وگوی ثمربخشی با اولاف شولتز، صدراعظم آلمان داشتم. من از همه رهبران کشورهای شریک دیگر می‌خواهم که از این الگو پیروی کنند.»
گفتنی است که مقامات اوکراینی تاکنون دو سامانه پدافند هوایی «پاتریوت» را از آلمان دریافت کرده‌اند.

محموله سوم

فهرست به روز شده تسلیحات ارائه شده به اوکراین در وب سایت دولت آلمان در دسامبر گذشته نشان داد که برلین دومین سامانه دفاع هوایی پاتریوت را با موشک‌های خود به اوکراین ارسال کرده است.

شایان ذکر است که روسیه یادداشتی هشدارآمیز به کشورهای ناتو درباره ارسال تسلیحات به اوکراین ارسال کرده بود و در این‌باره تاکید کرد که هرگونه محموله حاوی تسلیحات به اوکراین یک هدفی مشروع برای روسیه تلقی خواهد شد.

هشدار درباره وخامت اوضاع در جبهه شرقی

این حمایت برلین به کی‌یف در حالی صورت می‌گیرد که الکساندر سیرسکی، فرمانده ستاد ارتش اوکراین، با اشاره به تشدید حملات ارتش روسیه، که به ویژه به سمت «چاسف‌ یار» انجام می‌شود، نسبت به وخامت چشمگیر اوضاع در جبهه شرقی طی روزهای اخیر هشدار داد.

سیرسکی، شنبه 25 فروردین در «تلگرام» نوشت که وضعیت جبهه شرقی در روزهای اخیر بعد از حمله به تالار کنسرت در حومه مسکو پس از انتخابات ریاست جمهوری این کشور، به‌طور قابل‌توجهی وخیم شده است.

فرمانده ستاد ارتش اوکراین، همچنین تاکید کرد که مناطقی که بیشترین مشکلات را دارند به طور ویژه با وسایل دفاع هوایی تقویت شده‌اند.

این اعلامیه فرمانده ارتش تنها چند ساعت پس از آن منتشر شد که ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین تایید کرد که یک واحد از نیروهای مسلح اوکراین داوطلبانه مواضع خود را در خط مقدم ترک کرده و در نتیجه این اقدام سایر پرسنل نظامی محاصره شده‌اند.

کمبود گلوله

در حالی که گزارش‌های غربی اشاره می‌کند که نیروهای اوکراینی برای شلیک به نیروهای روسی در حال پیشروی در خط مقدم گلوله کافی ندارند، این مساله برای مقامات اوکراین دور از انتظار نبود، چرا که افسران عالی‌رتبه این کشور هفته گذشته هشدار دادند که عملیات نظامی روی زمین تیره شده است و تأکید کردند که خطر بزرگ فروپاشی خطوط مقدم وجود دارد.

«خطر عقب‌نشینی»

این افسران به شرط ناشناس ماندن ادامه دادند که هشدارهای شدید صادر شده از سوی ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، درباره جدی بودن عواقب تاخیر در تصویب بسته کمکی میلیاردها دلاری که به زودی متوقف می‌شود، بی‌نتیجه نبوده است. چرا که نیروهای اوکراینی واقعاً در خطر «بازگشت و عقب‌نشینی گام به گام و در گام‌های کوچک» هستند.

آنها همچنین تاکید کردند که به‌دلیل مقادیر بیشتر از نظر تعداد و بمب‌های هوایی هدایت شونده که برای هفته‌ها مواضع اوکراین را هدف می‌گرفت، روسیه احتمالاً می‌تواند به خط مقدم نفوذ کند و آن را در برخی قسمت‌ها منهدم کند.

این افسران آگاه اوکراینی اذعان کردند که اکنون هیچ چیز نمی‌تواند به اوکراین کمک کند، چرا که هیچ فناوری جدی وجود ندارد که بتواند خسارات کییف را در قبال ارسال تعداد زیادی از نیروهای روسیه به منطقه جبران کند.

کمبود تجهیزات و مهمات

نکته قابل توجه این است که اروپا به نوبه خود در تلاش است تا به اوکراین کمک کند تا کمبود بزرگ آن در زمینه گلوله‌های توپخانه را جبران کند.

در همین راستا با پیشنهاد خرید عمده مهمات توپخانه به رهبری چک، کل مهمات توپخانه‌ای که اوکراین از داخل و خارج از اتحادیه اروپا در اختیار دارد را به حدود 1.5 میلیون گلوله با هزینه 3.3 میلیارد دلار خواهد رساند، اما این تعداد هنوز کمتر از مقادیر مورد لزوم است.

آنها در ادامه گفتند که این افسران اوکراینی تاکید کردند که به تعداد بسیار بیشتری نیرو نیز نیاز دارند، چرا که کشور در حال حاضر پرسنل کافی در خط مقدم ندارد و این مساله مشکل حمایت ناامیدکننده غرب را تشدید می‌کند.

با این حال، با توجه به نگرانی مقامات در مورد پیامدهای سیاسی که اقدامات بسیج می‌تواند همزمان با فرار از خدمت اجباری داشته باشد، اوکراین هنوز عملیات سربازی اجباری را پیش از حمله مورد انتظار از سوی روسیه انجام نداده است.

این در حالی است که مطالعات ارزیابی می‌کند که اوکراین حداقل به 500000 سرباز اضافی نیاز دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید