انتقاد آستین از اسرائیل به دلیل حمله به ساختمان وابسته به کنسولگری ایران در دمشق

یک مقام آمریکایی شامگاه، پنج‌شنبه، تاکید کرد که طبق پیش‌بینی آمریکا، ایران اقدام به حمله به اسرائیل خواهد کرد اما حجم این حمله آنقدر بزرگ نخواهد بود که واشینگتن را به جنگ بکشاند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات آمریکایی فاش کردند که مقامات ارشد وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» از این که اسرائیل قبل از حمله به ساختمان وابسته به کنسولگری ایران در دمشق، مراتب را به واشینگتن اطلاع نداده بود، ناخشنود هستند، به خصوص که این تشدید تنش، خطرات علیه نیروهای آمریکایی مستقر در خاورمیانه را افزایش می‌دهد.

«واشینگتن پست»، جمعه 24 فروردین به نقل از سه مقام آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود، نوشت که به نظر لوید آستین، وزیر دفاع و دیگر مقامات ارشد دفاعی، با توجه تأثیرات و عواقب آن حمله بر نیروهای آمریکایی و منافع این کشور در منطقه، تل‌آویو باید از قبل آنها را در جریان حمله خود به ساختمان مجاور کنسولگری ایران در دمشق قرار می‌داد.

این سه مقام خاطرنشان کردند که اطلاع پیشاپیش از این حمله، این امکان را به «پنتاگون» می‌داد تا تدابیر دفاعی خود از نیروهایش شامل ناوهای جنگی حامل سامانه‌های پدافند موشکی را تقویت کند به شکلی که بتوانند به حفاظت از اسرائیل و نیروهای آمریکایی از هرگونه پاسخ محتمل ایران کمک کنند.

طبق گفته یکی از این سه مقام، آستین در سوم آوریل طی تماسی تلفنی، مستقیماً مراتب گله‌مندی آمریکا را به یوآو گالانت همتای اسرائیلی منتقل کرد.

این اطلاعات در ارتباط با حمله اسرائیل به ساختمان وابسته به کنسولگری ایران در دمشق عملا بر حجم تنش‌ها در روابط میان واشینگتن و تل‌آویو از زمان آغاز جنگ اسرلئیل علیه نوار غزه بر سر شیوه مدیریت این منازعه از سوی دولت بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل افزوده است.

با این حال دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و همچنین لوید اوستن، وزیر دفاع این کشور بر آمادگی واشینگتن برای حمایت از اسرائیل و دفاع از آن در صورت هرگونه حمله محتمل ایران، تاکید کرده‌اند.

از سویی یک مقام آمریکایی شامگاه، پنجشنبه، تاکید کرد که طبق پیش‌بینی آمریکا، ایران اقدام به حمله به اسرائیل خواهد کرد اما حجم این حمله آنقدر بزرگ نخواهد بود که واشینگتن را به جنگ بکشاند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید