منابع اطلاعاتی آمریکایی: واکنش ایران به اسرائیل ظرف 3 روز آینده خواهد بود

منابع ایرانی فاش کردند که تهران به واشینگتن اطلاع داده است که پاسخش به حمله اسرائیل به ساختمان مجاور کنسولگری ایران در دمشق به گونه‌ای خواهد بود که عجولانه نباشد و باعث تشدید تنش عمده نشود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مجله «پولیتیکو» پنج‌شنبه 23 فروردین در گزارشی نوشت که بر اساس برآوردهای اطلاعاتی دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، واکنش ایران به حمله اسرائیل به ساختمان [مجاور] کنسولگری این کشور در دمشق، ظرف سه روز آینده رخ خواهد داد.

بر مبنای این برآوردها، ایران در صدد «حمله تلافی‌جویانه بزرگ» علیه اسرائیل، بدون شعله‌ور شدن جنگ منطقه‌ای است که واشینگتن را وادار به پاسخگویی کند.

به نوشته «پولیتیکو»، برمبنای این برآوردهای اطلاعاتی، آمریکا پیش‌بینی می‌کند که تهران، این حمله تلافی‌جویانه بزرگتر از حد معمول را با استفاده از ترکیبی از پهپاد و موشک‌ محتملا از داخل ایران یا از طریق نیروهای نبابتی خود نظیر حزب‌الله لبنان انجام دهد.

پیام تهران برای واشینگتن

از سویی منابع ایرانی فاش کردند که تهران به واشینگتن اطلاع داده است که پاسخش به حمله اسرائیل به ساختمان مجاور کنسولگری ایران در دمشق به گونه‌ای خواهد بود که عجولانه نباشد و باعث تشدید تنش عمده نشود.

به گزارش «رویترز»، این منابع افزودند که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، یکشنبه گذشته در جریان بازدید از سلطنت عمان، پیام تهران را به واشینگتن منتقل کرد.

به گفته یکی از منابع ایرانی، احتمال حمله به اسرائیل از طریق «اعضای محور مقاومت» مورد حمایت ایران که تحلیلگران آن را یکی از راه‌های احتمالی پاسخ تهران می‌دانند، نامحتمل نیست.

به شرط آتش‌بس در غزه

این منابع همچنین افزودند: «عبداللهیان در دیدارهای خود در امان، آمادگی تهران را برای کاهش تشدید تنش‌ها به شرط برآورده شدن خواسته‌‌هایی از جمله آتش‌بس دائمی در غزه، خاطرنشان کرد».

به گفته همین منابع، تهران همچنین خواستار عدم مداخله آمریکا در صورت اجرای حمله «کنترل شده» ایران به اسرائیل شده که این خواسته از سوی آمریکا از طریق امان پذیرفته نشد.

این منابع گفتند که ایران همچنین به دنبال احیای مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای مورد مناقشه خود است.

«کنترل‌شده» و «بدون تشدید تنش‌»

این در حالی است که یک منبع آگاه از داده‌های اطلاعاتی آمریکا، ضمن تاکید بر این که اطلاعی از پیام انتقال یافته از طریق سلطنت عمان ندارد، افزود که ایران به شکلی «بسیار واضح» گفته است که پاسخش به حمله به محوطه سفارتش در دمشق، «کنترل‌شده» و «بدون تشدید تنش‌» خواهد بود و چنین برنامه‌ریزی شده تا از نیروهای نیابتی منطقه‌ای ایران برای انجام تعدادی حملات به اسرائیل استفاده شود.

همین منبع افزود که حملات انتقامی ایران، به شکلی خواهد بود که باعث «تشدید تنش» در قبال آمریکا نشود زیرا ایرانی‌ها خواهان مداخله آمریکا نیستند و نیروهای نیابتی خود در سوریه و عراق را به سمت هدف قرار دادن قوای آمریکایی مستقر در این کشورها، هدایت نخواهند کرد.

این منبع افزود که پاسخ ایران به اسرائیل به احتمال بالا نتانیاهو را به پاسخ متقابل سوق خواهد داد.

این در حالی است که یکی از سخنگویان کاخ سفید بدون اظهار نظر در خصوص پیام‌های ایران، تاکید کرد که آمریکا به ایران اطلاع داده که در حمله به اسرائیل به ساختمان مجاور سفارت ایران در دمشق مشارکت نداشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید