فومیو کیشیدا: اوکراین بدون حمایت آمریکا شکست می‌خورد

سخنرانی مشترک در کنگره و سنا افتخاری است که عموما به نزدیکترین متحدان آمریکا اعطا می‌شود، و به طور معمول یک یا دو بار در سال انجام می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن روز پنجشنبه خطاب به قانونگذاران آمریکایی گفت اوكراین بدون حمایت ایالات متحده از روسیه شکست می‌خورد، و این منجر به «جسور شدن» چین و افزایش تخاصم آن در خاوردور خواهد شد، که به بحران جدیدی در شرق آسیا می‌انجامد.

به گزارش «رویترز»، کیشیدا در جریان یک سخنرانی مشترک برای کنگره و سنای ایالات متحده، از آمریکایی‌ها خواست «نقش ضروری» خود در رهبری جهان را فراموش نکنند، و افزود توکیو در حال «ارتقاء نظامی تاریخی» برای حمایت از متحد خود است.

نخست وزیر ژاپن گفت: «می‌خواهم به آن آمریکایی‌هایی که در مراقبت از نظم بین‌الملل احساس فرسودگی می‌کنند بگویم که رهبری ایالات متحده ضروری است. بدون حمایت آمریکا، اوکراین در برابر روسیه تسلیم می‌شود، و منطقه اقیانوس هند و آرام حتی با واقعیت‌های دشوارتری روبرو می‌شود.»

سخنرانی مشترک در کنگره و سنا افتخاری است که عموما به نزدیکترین متحدان آمریکا اعطا می‌شود، و به طور معمول یک یا دو بار در سال انجام می‌شود. آخرین بار اسحاق هرتسوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل، در 19 ژوئیه 2023 کنگره و سنا را به عنوان متحد نزدیک آمریکا خطاب قرار داد.

پس از شینزو آبه، نخست وزیر پیشین ژاپن که در 29 آوریل 2015 برای کنگره و سنای آمریکا سخنرانی کرد، کیشیدا دومین نخست وزیر ژاپن است که این کار را انجام می‌دهد. اظهارات وی بارها با تشویق ایستاده مورد استقبال قرار گرفت.

کیشیدا گفت در حالی که آزادی و دموکراسی در معرض تهدید قرار گرفته‌اند، کشورهای نوظهور مدام قدرت اقتصادی بیشتری کسب می‌کنند، و تغییرات اقلیمی و پیشرفت‌های سریع هوش مصنوعی زندگی مردم را مختل کرده است، جهان امروز در یک «نقطه‌عطف تاریخی» قرار دارد.

به گفته رویترز، کیشیدا همچنین درباره برنامه هسته‌ای کره شمالی و صدور موشک‌های این کشور به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین هشدار داد، اما در نهایت تاکید کرد که «بزرگترین چالش امروز جهان» از چین ناشی می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید