خطر احتمالی «استقرار تسلیحات هسته‌ای در فضا» آمریکا و روسیه را سر میز مذاکره نشاند

وزیر دفاع روسیه مطرح شدن گزارش‌هایی مبنی بر هدف مسکو برای استقرار تسلیحات هسته‌‌ای در فضا را تلاشی در جهت ارعاب قانونگذاران آمریکایی برای تخصیص بودجه اضافی به اوکراین و در راستای طرح واشینگتن برای تحمیل شکست راهبردی علیه روسیه ارزیابی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اگرچه روسیه بارها تأکید کرده است که برنامه‌ای برای استقرار تسلیحات هسته‌ای در فضا ندارد، اما به نظر می‌رسد سوءظن آمریکا نسبت به این موضوع همچنان غالب است.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو و واشینگتن برای تایید عدم استقرار تسلیحات اتمی در فضا در تماس هستند.
ریابکوف، در ادامه افزود که روسیه متعهد شده است برای ایمن نگه داشتن فضا و عاری از سلاح‌های هسته‌ای تلاش کند.

مذاکرات میان آمریکا و روسیه در این رابطه تنها چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه تایید کرد که کشورش قصد ندارد سلاح هسته‌ای در فضا مستقر کند.

پوتین هفته گذشته به شورای امنیت روسیه گفته بود که مقابله با تهدیدات در فضا باید همیشه یکی از اولویت‌های این کشور باشد.

ایالات متحده از فوریه گذشته، اعلام کرد که گزارش‌های اطلاعاتی جدیدی در رابطه با قابلیت‌های هسته‌ای روسیه و تلاش این کشور برای توسعه سلاح‌هایی که در فضا مستقر خواهد شد، به دست آورده است.

منابع آمریکایی نیز در آن زمان اشاره کردند که روسیه نوعی قابلیت جدید در فضا دارد، اما جزئیات کمی در دسترس بود و هیچ مدرکی در این‌باره منتشر نشد.

در ادامه این گزارش آمده است که گزارش‌های اطلاعاتی ایالات متحده به تلاش‌های روسیه برای توسعه یک سلاح هسته‌ای ضد‌ماهواره در فضا مربوط می‌شود.

پوتین در واکنش به این ادعاها در 20 فوریه اعلام کرد که با استقرار سلاح‌های هسته‌ای در فضا مخالف است. او خطاب به سرگئی شویگو، وزیر دفاع کشورش، گفت: «موضع ما روشن و شفاف است: ما قاطعانه با استقرار سلاح‌های هسته‌ای در فضا مخالف بودیم و هستیم.»

رئیس جمهوری روسیه، همچنین افزود: ما نه تنها خواستار پایبندی به همه توافقات موجود در این زمینه هستیم، بلکه چندین بار پیشنهاد تقویت این کار مشترک را داده‌ایم و فعالیت‌های روسیه در فضا با فعالیت‌های سایر کشورها از جمله فعالیت‌های فضایی ایالات متحده تفاوتی ندارد.

پوتین در ادامه تاکید کرد که روسیه هرگز با بحث در مورد ثبات استراتژیک مخالفت نکرده است.

اتهامات علیه کاخ سفید

در همین راستا، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، نیز درباره اتهامات آمریکا اظهار نظر کرد و گفت که هیچ برنامه‌ای از این دست که توسط منابع ناشناس در ایالات متحده شناسایی شده است، وجود ندارد.

شویگو، خطاب به پوتین افزود: «اولاً، چنین پروژه‌هایی (سلاح هسته‌ای در فضا) وجود ندارد، ثانیاً ایالات متحده می‌داند که چنین پروژه‌ای وجود ندارد.»

او همچنین کاخ سفید را به تلاش برای ارعاب قانونگذاران آمریکایی برای تخصیص بودجه اضافی به اوکراین به عنوان بخشی از طرح واشینگتن برای تحمیل آنچه به عنوان شکست استراتژیک بر روسیه توصیف می‌شود، متهم کرد.

وزیر دفاع روسیه در پایان اظهارات خود گفت که «دلیل دوم افشای اطلاعات درباره سلاح ادعایی روسی، تشویق مسکو برای وارد شدن به مذاکره درباره ثبات استراتژیک است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید