ارتش آمریکا: یک موشک حوثی‌ها را بر فراز دریای سرخ سرنگون کردیم

سنتکام روز گذشته اعلام کرد که 11 پهپاد حوثی‌ها را رهگیری و منهدم کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حملات شبه‌نظامیان حوثی‌ به کشتی‌ها در دریای سرخ همزمان با تنش بی‌سابقه‌ای که منطقه شاهد آن است، همچنان ادامه دارد.

ارتش آمریکا اعلام کرد که یک موشک بالستیک ضد کشتی پرتاب شده از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن را بر فراز دریای سرخ منهدم کرد.

آسیبی به کشتی‌ها وارد نشد

فرماندهی مرکزی آمریکا، جمعه 24 فروردین با انتشار بیانیه‌ای در پلتفرم «ایکس» گفت در پی این حادثه «هیچ تلفات یا خسارتی از سوی کشتی‌های آمریکایی، ائتلاف یا تجاری گزارش نشده است.»

سنتکام روز گذشته اعلام کرد که 11 پهپاد حوثی‌ها را رهگیری و منهدم کرده است.

از 19 نوامبر سال گذشته تاکنون شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، حدود 73 حمله پهپادی و موشکی به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ انجام داده‌اند.

حوثی‌ها مدعی هستند که کشتی‌های مورد هدف آنها اسرائیلی بوده یا عازم بنادر اسرائیل هستند و حملات تقریباً روزانه آنها در دریای سرخ بسیاری از شرکت‌ها را مجبور کرد مسیر طولانی‌تر و گران‌تری را در اطراف آفریقا طی کنند.

این حملات همچنین به غرق شدن یک کشتی باری به نام «روبی‌مار» که مملو از مواد شیمیایی خطرناک بود، منجر شد. در پی غرق شدن روبی‌مار دولت یمن و سایر نهادهای بین‌المللی نسبت به احتمال وقوع فاجعه زیست محیطی در آب‌های منطقه هشدار دادند.

حمله موشکی حوثی‌ها به کشتی‌ باری «ترو کانفیدنس» که حامل پرچم باربادوس و تحت مدیریت یونان بود، نیز منجر به کشته‌ شدن 3 ملوان شد.

در واکنش به تکرار این حملات و تهدیدها علیه کشتیرانی در آبراه بین‌المللی، ایالات متحده و بریتانیا طی حملاتی مشترک بارها پایگاه‌های حوثی‌ها را در چندین استان یمن به‌ویژه در صنعا، صعده و الحدیده و به‌منظور مختل کردن و تضعیف توانمندی‌های این گروه شبه‌نظامی که آزادی کشتیرانی را مختل و تجارت جهانی را به مخاطره انداخته است، هدف قرار داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید