نگرانی‌ها از تکرار حمله سالن کنسرت مسکو در آمریکا تشدید شد

به‌رغم این که گروه «داعش خراسان» مسئولیت حمله مسکو را بر عهده گرفته، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه اما بدون ارائه شواهدی، اوکراین را در این حادثه دارای نقش و مقصر دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اگرچه هفته‌ها از حمله تروریستی به سالن کنسرت مرکز خرید «کروکوس سیتی» در حومه مسکو می‌گذرد، اما نگرانی‌ها از تکرار چنین حادثه خونینی که روسیه در اواخر ماه گذشته شاهد آن بود یا حوادث مشابه آن در دیگر نقاط جهان تشدید شده است.

کریستوفر رای، رئیس اداره تحقیقات فدرال آمریکا «اف‌بی‌آی»، اعلام کرد که قصد دارد کمیته مجلس نمایندگان آمریکا را در روز پنج‌شنبه از نگرانی این دفتر درباره احتمال حمله سازمان‌یافته‌ای به ایالات متحده، مشابه حمله‌ای که ماه گذشته ده‌ها نفر را در سالن ضیافت روسیه کشته شد، مطلع کند.

رئیس «اف‌بی‌آی» در این باره، افزود که در جلسه رسیدگی به بودجه به نمایندگان کنگره خواهد گفت که با توجه به تجربه حرفه‌ای خود در اجرای قانون، برای او دشوار است که احتمال همزمانی این همه تهدید برای امنیت عمومی و امنیت ملی را در نظر بگیرد و گفت: «امروز که من در میان شما نشسته‌ام وضعیت اما به این گونه است».

رای همچنین گفت که نگرانی‌ها در مورد احتمال حمله‌ای هماهنگ در خاک آمریکا مشابه آنچه هفته‌ها پیش شاخه خراسان «داعش» در روسیه انجام داده، افزایش یافته است.

او در ادامه تأکید کرد که قصد دارد قانونگذاران را برای تمدید برنامه نظارتی آمریکا که انتظار می‌رود در ماه جاری به پایان برسد، تحت فشار بگذارد و آن را به عنوان ابزاری حیاتی علیه مخالفان ایالات متحده توصیف خواهد کرد.

این در حالی است که اصلاحیه ساده این برنامه روز چهارشنبه به دلیل نگرانی‌های ابراز شده توسط اعضای هر دو حزب مبنی بر این‌که شامل تضمین‌های کافی برای محدود کردن اختیارات نظارتی دولت نیست، در شورا رد شده است.

رئیس اداره تحقیقات فدرال آمریکا، تاکید کرد که این برنامه برای امنیت کشورش به ویژه که در شرایط دشواری قرار دارد، ضروری است،.

سخت‌تر از حادثه روسیه

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که مقامات آمریکایی به دلیل ادامه جنگ میان اسرائیل و حماس در نوار غزه نگران احتمال حمله‌ای به صورت انفرادی یا گروهی کوچک بودند.

اما «کریستوفر رای» در طول شهادتنامه خود خواهد گفت که «اف بی آی» پس از کشتار در تالار کنسرت در پایتخت روسیه عمیقاً نگران حمله‌ای هماهنگتر است.

شایان ذکر است که حمله به یک سالن موسیقی در یک مرکز خرید در حومه مسکو در 22 مارس که خونین‌ترین حمله به روسیه در 20 سال گذشته بود، به کشته شدن دست‌کم 144 نفر و زخمی شدن دهها نفر دیگر منجر شد.

به‌رغم این که گروه «داعش خراسان» مسئولیت حمله مسکو را بر عهده گرفته، ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری روسیه اما بدون ارائه شواهدی، اوکراین را در این حادثه دارای نقش و مقصر دانسته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید