حمله روسیه به زیرساخت‌های انرژی اوکراین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات کی‌یف از حمله بزرگ موشکی و پهپادی روسیه به زیرساخت‌های انرژی اوکراین خبر‌ دادند.

بنا به اظهارات مقامات رسمی اوکراینی، بر اثر حملات روسیه در بامداد پنج‌شنبه 22 فروردین، تاسیسات و سیستم‌های تولید و توزیع برق در پنج منطقه اوکراین آسیب دیدند و حداقل 200 هزار نفر با قطع اضطراری برق روبرو شدند.

پس از بیش از دو سال حمله نظامی تمام عیار روسیه به اوکراین، ماه گذشته این کشور مجددا حملات هوایی دوربرد خود به سیستم انرژی اوکراین را از سر گرفت.

به گفته ارتش اوکراین در حمله بامداد امروز، روسیه از 82 موشک و پهپاد استفاده کرد.

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، خواهان کمک بیشتر غرب برای تدارکات بیشتر در سیستم دفاع هوایی کشورش شد و گفت: «ما به پدافند هوایی و حمایت‌های دفاعی دیگر نیاز داریم، نه به بحث‌های چشم‌بسته و طولانی».

با کاهش سرعت کمک‌های غرب به اوکراین و مسدود‌شدن بسته کمک‌های بزرگ ایالات متحده توسط جمهوری‌خواهان در کنگره، ذخایر پدافند هوایی و توپخانه‌ای اوکراین کاهش یافته‌ است.

فرمانده نیروی هوایی اوکراین در رابطه با حمله بامداد امروز روسیه گفت: «پدافند هوایی اوکراین توانست 18 فروند موشک‌ و 39 پهپاد را سرنگون کند».

بر اساس بیانیه‌ نیروی هوایی اوکراین، به موجب این حمله به پست‌های اپراتور شبکه و تاسیسات تولید برق در مناطق اودسا، خارکف، زاپوریژیا، لویو و کی‌یف آسیب وارد شد.

وزیر کشور اوکراین نیز در رابطه با این حمله گفت که «حداقل 10 موشک به شهر خارکف اصابت کرد»، این شهر تنها 30 کیلومتر با مرز روسیه قرار دارد.

الکسی کولبا، دستیار رئیس جمهوری اوکراین نیز در این باره گفت: «به دلیل اصابت موشکها به تاسیسات برق، مسئولان منطقه شمال شرقی خارکف مجبور شدند که برق 200,000 نفر را قطع کنند».

«دتک»، بزرگترین شرکت خصوصی برق اوکراین نیز اعلام کرد که دو نیروگاه این کشور در اثر حملات امروز روسیه، با خسارات جدی روبرو شدند.

ماه گذشته به دلیل حملات شدید روسیه، حدود 80 درصد از ظرفیت موجود این شرکت خصوصی برق اوکراین نابود شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید