انهدام 11 پهپاد حوثی‌ها توسط ارتش آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ستاد ‏فرماندهی مرکزی آمریکا اعلام کرد که روز چهارشنبه 11 پهپاد حوثی را رهگیری و منهدم کرد.

«سنتکام»، پنج‌شنبه 23 فروردین در بیانیه‌ای گفت: «حدود ساعت 4:15 صبح تا 6:00 صبح (به وقت صنعا) در 10 آوریل، نیروهای فرماندهی مرکزی ایالات متحده با موفقیت سه هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) که از مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن پرتاب شده بود را رهگیری و سرنگون کردند.»

در بیانیه سنتکام آمده است از پهپادهای منهدم شده «دو پهپاد بر فراز خلیج عدن و یک پهپاد بر فراز دریای سرخ پرتاب شده بود».

فرماندهی مرکزی آمریکا در ادامه گفت که این حمله هیچ آسیب و خسارتی به کشتی‌های آمریکایی، ائتلاف یا تجاری وارد نکرد.

در ادامه بیانیه سنتکام آمده است: «حدوداً بین ساعت 19:50 تا 20:00 (به وقت صنعا)، نیروهای فرماندهی مرکزی آمریکا موفق شدند طی عملیات دفاع از خود، هشت پهپاد را در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن منهدم کنند.»

سنتکام توضیح داد که این عملیات «پس از تشخیص اینکه پهپادها تهدیدی قریب الوقوع برای ایالات متحده، ائتلاف و کشتی های تجاری در منطقه هستند» صورت گرفت.

پیشتر رسانه‌های حوثی شامگاه چهارشنبه گزارش داده بودند که هواپیماهای آمریکایی و بریتانیایی سه حمله به فرودگاه بین‌المللی حدیده در یمن انجام دادند.

به گفته این رسانه‌ها جنگنده‌های آمریکایی و بریتانیایی 4 حمله به منطقه الجبانه در استان حدیده نیز انجام دادند.

پیشتر شبه‌نظاميان حوثی در یمن اعلام کرده بود که روز چهارشنبه، 4 کشتی اسرائیلی و آمریکایی در خلیج عدن را هدف قرار داده است.

بر اساس اعلام حوثی‌ها، نام این کشتی‌های داروین، ینا، یورک‌تاون و یک ناوشکن آمریکایی دیگر، عنوان شده است.

این در حالی است که یحیی سریع، سخنگوی نظامی حوثی‌ها روز چهارشنبه گفت که نیروهایش صبح چهارشنبه دو کشتی اسرائیلی را در خلیج عدن هدف قرار دادند.

سریع در اظهاراتی افزود که حوثی‌ها همچنین یک کشتی کانتینری آمریکایی و یک کشتی جنگی دیگر را در خلیج عدن «با تعدادی موشک و پهپاد دریایی» هدف قرار دادند.

پیشتر، فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا «سنتکام» بامداد چهارشنبه اعلام کرده بود که یک موشک بالستیک ضد‌کشتی را بر فراز خلیج عدن منهدم کرد.

به گفته سنتکام ناوشکن «میسون» موشک بالستیک که احتمالاً کشتی آمریکایی «یورک‌تاون» را هدف قرار داده بود، سرنگون کرد.

در ادامه بیانیه آمده است که ناوشکن‌های میسون و لابون، کشتی «یورک‌تاون» را در خلیج عدن هنگام شلیک موشک توسط حوثی‌ها همراهی می‌کردند.

سنتکام تأکید کرد که در این حادثه هیچ آسیبی به کشتی‌های آمریکایی، کشتی‌های ائتلاف یا کشتی‌های تجاری گزارش نشده است.

بیانیه سنتکام افزود: «این اقدامات برای حفظ آزادی دریانوردی و ایمن‌تر کردن آب‌های بین‌المللی برای کشتی‌های آمریکایی، ائتلاف و کشتی‌های تجاری انجام می‌شود.»

حملات حوثی‌ها با مختل کردن امنیت آبراه جهانی کشتیرانی از طریق کانال سوئز، شرکت‌ها را مجبور به پیمودن مسیرهای طولانی‌تر و گران‌تر در جنوب آفریقا کرده است.

آمریکا و بریتانیا در واکنش به این حملات به مواضع حوثی‌ها در یمن حملات پیاپی انجام می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید