آمریکا و ژاپن در واکنش به تهدید چین پیمان امنیتی جامع امضا کردند

جو بایدن بر حمایت همه‌جانبه آمریکا از ژاپن در برابر چین، از جمله با استفاده از بازدارندگی هسته‌ای، تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، و فومیو كیشیدا، نخست وزیر ژاپن، با محکوم کردن رفتارهای خصمانه فزاینده چین، از یک پیمان جامع نظامی-امنیتی پرده‌برداری کردند که موارد بسیاری همچون توسعه موشکی و فضایی را شامل می‌شود.

به گزارش «رویترز»، رهبران دو کشور روز چهارشنبه در کاخ سفید با هم دیدار کردند و پس از آن در بیانیه‌ای گفتند که دوران جدیدی از همکاری‌های راهبردی آمریکا و ژاپن آغاز شده است، و هدف آنها ایجاد یک مشارکت امنیتی جهانی برای مقابله با «چالش‌های پیچیده و به‌هم‌پیوسته» است.

بایدن بر حمایت همه‌جانبه آمریکا از ژاپن در برابر چین، از جمله با استفاده از بازدارندگی هسته‌ای، تاکید کرد. آمریکا و متحدان آن در خاوردور با نظر به افزایش فزاینده تهدید پکن در مناطقی همچون دریای چین جنوبی و اطراف تایوان توانایی‌های نظامی خود را افزایش داده‌اند.

بایدن و کیشیدا همچنین برنامه‌هایی برای به روزرسانی شبکه‌های ارتباطی دفاعی و شبکه‌های پدافند هوایی بین آمریکا، استرالیا و ژاپن برای مقابله با تهدیدهای هوایی و موشکی اعلام کردند. دو طرف همچنین برنامه‌ای برای نوسازی ساختار نیروهای نظامی آمریکا مستقر در ژاپن را به تایید رساندند.

واشینگتن و توکیو برای توسعه برنامه‌های دفاعی خود یک مجمع همکاری‌های صنعتی دفاعی ایجاد می‌کنند که می‌تواند فرصتی برای توسعه و تولید موشک‌ها و تعمیر از کشتی‌های جنگی و هواپیماهای آمریکایی ایجاد کند.

به گفته رویترز، آمریکا و ژاپن همچنین کارگروهی برای آموزش خلبانان جت‌های جنگنده، از جمله در زمینه هوش مصنوعی و شبیه‌سازهای پیشرفته، و همکاری مشترک و تربیت مربیان خلبانی ایجاد می‌کنند.

در بیانیه مشترک دو طرف آمده است که سه شریک پروژه دفاعی «آکوس»، یعنی استرالیا، بریتانیا، و آمریکا در حال بررسی همکاری با ژاپن در زمینه توانایی‌ها و فناوری‌های پیشرفته در گستره‌ای وسیع شامل محاسبات کوانتومی، امور زیردریایی، مافوق صوت، هوش مصنوعی، و فناوری سایبری هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید