هشدار واشینگتن: مسئولیت هرگونه دستاورد نظامی روسیه در اوکراین بر عهده چین خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در واکنش به سفر سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه به چین و تعهدات پکن مبنی بر تجدید همکاری با مسکو، ایالات متحده، چهارشنبه 22 فروردین هشدار داد که اگر روسیه در اوکراین دستاوردهایی نظامی داشته باشد، واشینگتن چین را مسئول خواهد دانست.

کرت کمپبل، معاون وزیر خارجه آمریکا که مسئول بازنگری سیاست‌های واشینگتن در قبال آسیا است، گفت که برای ایالات متحده، حفظ صلح و ثبات در اروپا مهم ترین ماموریت از لحاظ تاریخی است.

کمپبل هشدار داد که دستاوردهای نظامی روسیه در میدان جنگ می‌تواند «توازن قدرت را در اروپا به شیوه‌‌ای تغییر دهد که به صراحت برای ما غیرقابل قبول است».

او گفت: «ما مستقیماً به چین گفته‌ایم که اگر این روند ادامه پیدا کند، بر روابط ایالات متحده و چین تاثیر خواهد داشت. چرا که ما ساکت نخواهیم نشست و نخواهیم گفت همه چیز خوب است.»

کمپبل که برای کمیته ملی روابط ایالات متحده و چین سخنرانی می‌کرد، گفت:«آمریکا اقدامات مسکو در اروپا را تنها به عنوان فعالیت‌های ‌روسیه نمی‌داند بلکه آن را به عنوان مجموعه‌ای ترکیبی از فعالیت‌هایی است که از سوی چین و کره شمالی حمایت می‌شود، می‌نگرد و این برخلاف منافع ماست».

کمپبل گفت، دولت جو بایدن قبل از فوریه 2022 به مقامات چینی اطلاع داده بود که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برای حمله به اوکراین خود را آماده می‌کند اما مطمئن نیستم چینی‌ها در آن زمان ما را باور کردند یا نه. آنها شاید فکر می‌کردند که مسکو دست به اقدام کوچکی در اوکراین خواهد زد، نه یک حرکت بزرگ و تمام عیار ».

کمپبل اضافه کرد که چین نگران شکست‌های اولیه روسیه بود و به همین دلیل برای بازسازی و تنوع قابلیت‌های دفاعی مسکو تلاش می‌کند.

ایالات متحده بارها تهدید کرد که اگر چین اقدامات اساسی‌ برای حمایت از روسیه انجام دهد، واشینگتن تحریم‌هایی را علیه پکن اعمال خواهد کرد.

مقامات آمریکایی می‌گویند روسیه برای حمایت از جنگ خود در اوکراین به طور فزاینده‌ای به دریافت تسلیحات از کره شمالی و ایران روی آورده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size