مسکو و پکن: هر نشستی درباره اوکراین بدون در نظر گرفتن منافع روسیه محکوم به شکست است

چین اعلام کرد که از برگزاری کنفرانس بین‌المللی درباره اوکراین با حضور مسکو و کی‌یف حمایت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، سه‌شنبه 21 فروردین پس از گفت‌وگو با «وانگ یی» وزیر خارجه چین، گفت که مسکو و پکن به همکاری در جنگ علیه تروریسم در چارچوب روابط خود که قوی‌ترین مراحل خود را پشت سر می‌گذارد، ادامه خواهند داد.

به گزارش خبرگزاری‌های روسیه، لاوروف که در پکن به سر می‌برد گفت: «از چین به خاطر تسلیت درباره حمله تروریستی که در 22 مارس سال جاری در حومه مسکو رخ داد و همچنین حمایت پکن از مبارزه روسیه با تروریسم قدردانی می‌کنم».

«داعش» مسئولیت تیراندازی به سالن کنسرتی در نزدیکی مسکو که دست‌کم 144 کشته برجای گذاشت را به عهده گرفت اما روسیه هنوز معتقد است که اوکراین پشت این حمله بوده است.

همکاری علیه تروریسم

لاوروف گفت: «همکاری ما در مبارزه با تروریسم از جمله همکاری در چارچوب نهادهای چندجانبه ادامه خواهد یافت».

مسکو و پکن در فوریه 2022 زمانی که پوتین درست چند روز قبل از حمله همه جانبه روسیه به اوکراین از پکن بازدید کرد، شراکت «بدون مرز» را اعلام کرده و روابط دو کشور از آن زمان تاکنون قوی‌تر شده است.

از سوی دیگر وزیر خارجه چین گفت که با سرگئی لاوروف که در حال حاضر به پکن سفر کرده، درباره وضعیت نوار غزه و اوکراین گفت‌وگو کرده است.

وانگ در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «من و لاوروف درباره بسیاری از مسائل مهم بین‌المللی و منطقه‌ای به ویژه اوکراین و درگیری اسرائیل و فلسطین گفت‌وگوهای عمیقی انجام دادیم».

کنفرانس بین‌المللی اوکراین

وزیر خارجه چین اعلام کرد که کشورش از برگزاری کنفرانس بین المللی در زمان مناسب برای حل بحران اوکراین با مشارکت مسکو و کی‌یف حمایت می‌کند.

وانگ یی گفت: «امیدواریم هر چه زودتر آتش‌بس اوکراین و روسیه برقرار شود و چین از برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی در زمان مناسب و مورد توافق روسیه و اوکراین و با مشارکت برابر همه طرف‌ها و بحث عادلانه درباره همه طرح‌های صلح حمایت می‌کند».

وزیر خارجه روسیه نیز گفت، مسکو و پکن هر دو بر بیهودگی دیدارهای مقام‌های اوکراین در صورت نادیده گرفتن منافع مسکو تاکید کردند.

او افزود: «ما درباره وضعیت فعلی بحران اوکراین صحبت کردیم».

وزیر خارجه روسیه گفت: «ما و دوستان چینی‌مان به صراحت اعلام می‌کنیم که باید نگرانی‌های مشروع همه طرف‌های ذی‌ربط، به‌ویژه در زمینه امنیت در نظر گرفته شود».

او افزود: «در این زمینه من و دوستان چینی‌ام بر این نتیجه تأکید کردیم که هرگونه فعالیت بین‌المللی یا نشستی که منافع روسیه را در نظر نگیرد یا آن را کاملاً نادیده بگیرد و تنها یک اولتیماتوم توخالی صادر ‌کند، مانند فرمول به اصطلاح طرح صلح زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین، هیچ سودی را در بر نخواهد داشت بلکه از واقعیت بسیار دور خواهد بود».

«انصاف و عدالت»

وزیر خارجه چین تاکید کرد که کشورهایشان باید در کنار «انصاف و عدالت» بایستند.

وانگ گفت: «چین و روسیه به عنوان دو عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و دو قدرت بزرگ در حال ظهور، باید به وضوح از پیشرفت تاریخی، انصاف و عدالت دفاع کنند».
وزیر خارجه چین تاکید کرد که دو طرف «به برقراری ارتباط نزدیک به اشکال مختلف ادامه خواهند داد».

لاوروف در جریان سفر رسمی خود به پکن همچنین از چین به دلیل اعزام گروهی از ناظران به انتخابات ریاست جمهوری روسیه که در ماه مارس برگزار شد، قدردانی کرد.

او گفت: «به لطف رهبری ما، روابط مشارکت جامع و تعاملات راهبردی روسیه و چین به سطح بی‌سابقه‌ای رسیده است».

مسکو گفته بود که مذاکرات لاوروف و همتای چینی‌اش به «موضوعات داغ» مانند امنیت منطقه آسیا و اقیانوسیه و جنگ در اوکراین خواهد پرداخت.

خبرگزاری «رویترز»، ماه گذشته گزارش داد که پوتین در ماه می به چین سفر خواهد کرد تا با شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین، که ممکن است اولین سفر خارجی وی در دوره ریاست‌جمهوری جدیدش باشد، گفت‌وگو کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید