مایک پمپئو خواستار تصویب کمک آمریکا به اوکراین توسط کنگره شد

مایک ترنر: برخی به اشتباه می‌گویند که درگیری روسیه با اوکراین بر سر ناتو است، در حالی که این در واقع نبردی میان اقتدارگرایی و دموکراسی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین ایالات متحده، روز دوشنبه از مجلس نمایندگان کنگره آمریکا که تحت اکثریت جمهوری‌خواهان قرار دارد، خواستار تصویب بسته کمکی چند میلیارد دلاری آمریکا به اوکراین برای مقابله با تهاجم روسیه شد.

به گزارش «رویترز»، سنای آمریکا با حمایت 70 درصدی درخواست جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا برای تخصیص 95 میلیارد دلار به اوکراین، اسرائیل و سایر متحدان آمریکا را به تصویب رسانده است، اما مجلس نمایندگان چندین هفته است که از تصویب این بسته سر باز می‌زند.

هنگامی که قانونگذاران روز دوشنبه پس از استراحتی دو هفته‌ای به واشینگتن بازگشتند، مایک جانسون، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان، نه حرفی از طرح کمک به اوکراین زد و نه اشاره‌ای کرد که به زودی آن را به رای می‌گذارد.

پمپئو روز دوشنبه در نامه‌ای سرگشاده خطاب به جانسون از وی خواست تا این لایحه را در مجلس مطرح کند و گفت: «شما را تشویق می‌کنیم تا با حسن نیت رهبری کنید و بسته کمکی را به رأی‌ بگذارید».

دفتر جانسون درباره این نامه یا اظهارات اخیر روسای جمهوری‌خواه دو کمیته امنیت ملی مجلس نمایندگان مبنی بر اینکه تبلیغات روسیه بر اعضای حزب متبوع‌شان تأثیر گذاشته است، اظهار نظری نکرد.

مایکل مکال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، هفته پیش گفته بود: «متاسفانه تبلیغات روسیه به ایالات متحده رسیده و بخش بزرگی از پایگاه حزب مرا آلوده کرده است.»

مایک ترنر، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان نیز ادعای مکال را تایید کرده و گفته بود: «ما مستقیماً شاهد تلاش‌های روسیه برای فرستادن پیام‌های مخفی ضد اوکراین هستیم، و برخی از آنها حتی در صحن مجلس بیان می‌شوند.»

به عنوان مثال، ترنر گفت که برخی اعضای کنگره به اشتباه می‌گویند که درگیری روسیه با اوکراین بر سر «ناتو» است، در حالی که این در واقع نبردی میان «اقتدارگرایی و دموکراسی» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید