رهبر جدایی‌طلبان کاتالان به دادگاه عالی اسپانیا فرا خوانده شد

جدایی‌طلبان ممکن است با حمایت از دولت اقلیت حزب سوسیالیست بتوانند مشمول عفو عمومی و رهایی از پیگرد قانونی شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاه عالی اسپانیا کارلس پوجدمون، رهبر جدایی‌طلبان کاتالونیا که متهم به ارتباط با گروهی شده که پس از تلاش نافرجام این منطقه برای استقلال در سال 2017 قوانین ضد تروریسم را نقض کرده است، را برای شهادت از راه دور احضار کرد.

به گزارش «رویترز»، این پرونده به اعتراضات گروه زیرزمینی کاتالان تحت عنوان «سونامی دموکراتیک» مربوط است، که تظاهراتی گسترده شامل تحصنی در سال 2019 را سازماندهی کرد که باعث لغو پروازها در فرودگاه بارسلون و مسدود شدن بزرگراهی به سوی فرانسه شد.

این گروه که هویت رهبران خود را اعلام نمی‌کند، می‌گوید اقدامات آن صلح‌آمیز بوده و توسل به قوانین تروریسم علیه آن نامناسب است. پوجدمون هرگونه ارتباط با این گروه را رد کرده و این پرونده را نمود «آزار و اذیت سیاسی» می‌داند.

دادگاه عالی اسپانیا نوامبر پارسال اعلام کرد که این گروه را به ظن ارتکاب جرایم تروریستی، و پوجدمون و ده نفر دیگر را به اتهام داشتن نقش رهبری در آن تحت تحقیق قرار می‌دهد.

پوجدمون در یک پرونده جداگانه مربوط به همه‌پرسی سال 2017 کاتالونیا برای جدایی از اسپانیا، در زمانی که وی مقام رهبری منطقه را برعهده داشت، و منجر به محکومیت قضایی اعلام استقلال توسط دادگاه‌های اسپانیا شد، تحت پیگرد قانونی قرار داشته است.

این روزنامه‌نگار 61 ساله سابق در آن زمان از اسپانیا گریخت تا از اتهامات «نافرمانی» و «اختلاس» که علیه وی ایراد شده بود فرار کند. وی از آن زمان در بلژیک به سر می‌برد و به عنوان عضو پارلمان اروپا فعالیت می‌کند.

پوجدمون در ماه مارس اعلام کرد که به دنبال رهبری مجدد کاتالونیا در انتخابات ماه مه خواهد بود و در صورت پیروزی به اسپانیا بازخواهد گشت، حتی اگر حکم بازداشت وی همچنان به قوت خود باقی بماند.

با این حال، به گفته رویترز، اتهامات علیه وی ممکن است تحت فرمان عفو نخست وزیر سوسیالیست پدرو سانچز در ازای دریافت رای جدایی‌طلبان برای حمایت از دولت اقلیت وی لغو شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید