هشدار اوکراین: موشک‌های ما بدون کمک نظامی همپیمانان به اتمام می‌رسد

زلنسکی: اگر روس‌ها مانند ماه گذشته به شکل روزانه به اوکراین حمله کنند، ممکن است موشک‌های ما تمام شود و شرکا این را می‌دانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

تنها چند روز پس از هشدار افسران ارشد اوکراینی مبنی بر خطر جدی ناشی از عملیات میدانی نظامی به دلیل کمبود تجهیزات که می‌تواند به شکست خطوط مقدم در برابر روس‌ها بیانجامد، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین نیز در همین خصوص هشدار داد.

ته کشیدن موشک‌های دفاعی

زلنسکی شامگاه یکشنبه 19 فروردین با درخواست مجدد برای دریافت کمک‌های نظامی بیشتر از هم‌پیمانان هشدار داد که اگر روسیه به حملات سنگین هوایی خود ادامه دهد، ممکن است کی‌یف با کمبود زرادخانه موشک‌های دفاعی خود مواجه شود.

زلنسکی در مصاحبه با رادیوی اوکراین بر لزوم افزایش شمار سامانه‌های پدافند هوایی دوربرد تاکید داشت.

او مشخصا با اشاره به نیاز اوکراین به سکوهای پرتاب موشک‌های «پاتریوت»، گفت: «25 سامانه آمریکایی اضافی مورد نیاز است».

ابراز نگرانی زلنسکی

به نوشته روزنامه «پولیتیکو»، زلنسکی با اشاره به احتمال تصویب بسته کمک نظامی به ارزش 60 میلیارد دلار در کنگره آمریکا، گفت: «اگر روس‌ها مانند ماه گذشته به شکل روزانه به اوکراین حمله کنند، ممکن است موشک‌های ما تمام شود و شرکا این را می‌دانند».

به گفته زلنسکی، با تحویل جت‌های جنگنده «اف-16» در آینده نزدیک، «وضعیت به شکلی قابل ملاحظه بهبود خواهد یافت».

با این حال او تاکید کرد که شمار این جنگنده‌ها برای حفاظت کامل برابر بمب‌های هدایت شونده هوایی، کافی نخواهد بود.

وضعیت دشوار

افسران ارشد اوکراینی هفته گذشته با این هشدار که چشم انداز میدانی عملیات، تیره است، تاکید کردند که خطر فروپاشی خطوط مقدم در هر نقطه‌ای که ژنرال‌های روسی بخواهند حمله بعدی خود را انجام دهند، بسیار عمده است.

این افسران به شرط عدم افشای نامشان افزودند که هشدارهای اخیر زلنسکی در مورد پیامدهای تاخیر در تصویب بسته کمک‌‌های میلیاردی، بی دلیل نیست زیرا نیروهای اوکراینی به واقع با خطر عقب‌نشینی‌های محدود و گام به گام روبرو هستند.

به گفته آنها، نیروهای روسی با توجه به شمار زیاد بمب‌های هدایت شونده علیه مواضع اوکراین از هفته‌ها قبل، به احتمال زیاد خواهند توانست با خط شکنی خطوط مقدم حبهه، بخشی از آن را منهدم کنند.

این افسران تاکید کردند که اوکراین در حال حاضر، فاقد فناوری‌های کارآمد برابر شمار زیاد نیروهای اعزامی است که روسیه محتملا در صدد اعزام آنها برخواهد آمد.

نیاز به سربازگیری

طبق گفته این افسران ارشد اوکراینی، تعداد پرسنل نظامی مورد نیاز این کشور بسیار بیشتر از نفرات کنونی در خطوط مقدم است که بر وخامت مشکلات ناشی از حمایت‌های ناامید کننده غربی می‌افزاید.

این در حالی است که اوکراین از بیم پیامدهای سیاسی مترتب بر بسیج نیرو و عامل فرار از خدمت، هنوز فراخوان سربازگیری قبل از حمله آینده روسیه را اعلام نکرده است.
برپایه برخی از برآوردها، اوکراین دست کم به 500 هزار سرباز بیشتر نیاز دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید