برگزاری سی‌امین سالگرد جان‌باختگان نسل‌کشی در رواندا

رئیس‌جمهوری رواندا: نسل‌کشی پوپولیسم محض است. سیاست ما بر اساس قومیت یا دین سازماندهی نمی‌شود تا دوباره هرگز چنین اتفاقی نیفتد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رواندا روز یکشنبه سالگرد سی‌ام نسل‌کشی سال 1994 که منجر به کشتار بیش از یک میلیون نفر شد را برگزار کرد، و پل کاگامه، رئیس‌جمهوری این کشور سوگند خورد هرگز اجازه ندهد که شرایطی که منجر به آن کشتار شد دوباره تکرار شود.

به گزارش «رویترز»، کاگامه و همسرش، به همراه 37 رهبر بین‌المللی که در رواندا حاضر شده بودند، در یک مراسم تاج گل گذاری در یک بنای یادبود نسل‌کشی در کیگالی که بقایای حدود 250000 نفر را نگه می‌دارد، شرکت کردند.

کاگامه گفت: «نسل‌کشی پوپولیسم محض است، زیرا علل آن سیاسی است، راه حل‌های آن نیز باید سیاسی باشد. به همین دلیل است که سیاست ما بر اساس قومیت یا دین سازماندهی نمی‌شود تا دوباره هرگز چنین اتفاقی نیفتد.»

از 7 آوریل 1994، افراط‌گرایان هوتو به رهبری ارتش رواندا و شبه‌نظامیان «اینتراهاموه» به مدت بیش از 100 روز توتسی‌ها و هوتو‌های میانه‌رو را به طور سیستماتیک قتل عام کردند.

دادگاه جنایی بین‌المللی برای رواندا، که در اواخر سال 1994 در تانزانیا آغاز شد تا مغز متفکران نسل‌کشی را محاکمه کند، پس از محاکمه 61 نفر، در سال 2015 به کار خود خاتمه داد. از آن زمان چندین مظنون برجسته‌تر تحت پیگرد قرار گرفته‌اند، و سیستم قضایی رواندا حدود دو میلیون پرونده را دادرسی کرده است.

کاگامه از سال 2000 رئیس‌جمهوری رواندا بوده است. او در حقیقت از سال 1994، که با نیروهای شورشی خود تحت عنوان «جبهه میهن‌پرستانه رواندا» وارد کیگالی شد تا نسل‌کشی را پایان یابد، قدرتمندترین فرد رواندا بوده است.

کاگامه بابت پایان نسل‌کشی و نظارتش بر روند صلح و رشد اقتصادی رواندا مورد تقدیر بین‌المللی قرار گرفته است. با این حال، سازمان‌های حقوق بشر وی را متهم می‌کنند که مخالفان سیاسی خود را سرکوب می‌کند و رسانه‌ها را مورد سانسور قرار می‌دهد. دولت کاگامه این اتهامات را رد کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید