بازگشت دیپلمات‌های سفارت مکزیک به کشورشان پس از حمله پلیس اکوادور

دولت اکوادور گفت گلاس دو بار به اتهام فساد محکوم شده بود، و اعطای پناهندگی توسط مکزیک به وی غیرقانونی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه پلیس اکوادور به سفارت مکزیک در این کشور حمله کرد تا یک سیاستمدار اکوادوری که به مکزیک پناهنده شده بود را از ساختمان سفارت بیرون بکشد، مکزیک با اکوادور قطع رابطه کرد و دیپلمات‌های خود را از این کشور فرا خواند. دیپلمات‌های مکزیکی روز یکشنبه به مکزیکوسیتی رسیدند و مورد استقبال وزارت خارجه کشورشان قرار گرفتند.

به گزارش «رویترز»، پس از آنکه مکزیک در اوایل روز جمعه به خورخه گلاس، که چندین ماه در سفارت مکزیک پناهنده شده بود، به طور رسمی پناهندگی داد، پلیس و ارتش اکوادور به سفارت مکزیک حمله کرده و گلاس را بیرون کشیدند.

آلیسیا بارسنا، وزیر خارجه مکزیک، روز یکشنبه در فرودگاه اصلی پایتخت این کشور از دیپلمات‌های بازگشته از اکوادور استقبال کرد و گفت دولت متبوعش از 18 کشور آمریکای لاتین، 10 کشور اروپایی، و آمریکا و کانادا که اقدام دولت اکوادور را محکوم کردند، سپاسگزاری می‌کند.

وی از «تجاوز فیزیکی» اکوادور به سفارت مکزیک به شدت انتقاد کرد، و افزود به دنبال راه‌هایی برای افزایش محکومیت بین‌المللی دولت دانیل نوبوا، رئیس‌جمهوری اکوادور است. راکل سِرور، سفیر مکزیک در اکوادور، که همراه دیگر دیپلما‌ت‌ها بازگشته بود، وزیر خارجه را در این مراسم همراهی می‌کرد.

سرور گفت: «پرزیدنت نوبوا، با اقدامی که تمام کنوانسیون‌های بین‌المللی را نقض کرد، نه تنها اشتباه کرد، بلکه نشان داد که از واقعیت‌های کشورش نیز خبر ندارد. رئیس‌جمهوری نمی‌فهمد که افراد، بدون قضاوت درباره گناهکاری یا بی‌گناهی‌شان، حق دارند درخواست پناهندگی کنند و آن را دریافت کنند.»

به گفته رویترز، گلاس 54 ساله که بابت فساد تحت پیگرد قرار گرفته و حکم بازداشت برایش صادر شده بود، از دسامبر پارسال در سفارت مکزیک در کیتو بست نشسته بود. دولت اکوادور گفت گلاس دو بار به اتهام فساد محکوم شده بود، و اعطای پناهندگی توسط مکزیک به وی غیرقانونی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید