سازمان دریایی بریتانیایی: گزارشی مبنی بر وقوع حادثه‌ در جنوب غربی عدن دریافت کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حوادث در دریای سرخ همزمان با تنش بی‌سابقه‌ای که منطقه پس از حمله هوایی اسرائیل به ساختمان [مجاور] کنسولگری ایران در دمشق شاهد آن است، همچنان ادامه دارد.

در جدیدترین این حوادث، سازمان عملیات تجارت دریایی بریتانیا اعلام کرد که گزارشی مبنی بر وقوع یک حادثه در 59 مایل دریایی جنوب غربی سواحل عدن یمن دریافت کرده است.

این سازمان بدون اشاره به جزئیات در بیانیه کوتاهی که روز یکشنبه در پلتفرم «ایکس» منتشر کرد گفت که «نهادها در حال بررسی جزئیات این حادثه هستند» و از کشتی‌ها خواست تا با احتیاط حرکت کنند و هرگونه فعالیت مشکوک را گزارش دهند.

در حالی که شرکت امنیت دریایی بریتانیایی «آمبری» اعلام کرد که اطلاعاتی در مورد حمله به یک کشتی در حدود 102 مایل دریایی جنوب غربی مکلا در یمن دریافت کرد.

از 19 نوامبر سال گذشته تاکنون شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، حدود 73 حمله پهپادی و موشکی به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ انجام داده‌اند.

حوثی‌ها مدعی هستند که کشتی‌های مورد هدف آنها اسرائیلی بوده یا عازم بنادر اسرائیل هستند و حملات تقریباً روزانه آنها در دریای سرخ بسیاری از شرکت‌ها را مجبور کرد مسیر طولانی‌تر و گران‌تری را در اطراف آفریقا طی کنند.

این حملات همچنین به غرق شدن یک کشتی باری به نام «روبی‌مار» که مملو از مواد شیمیایی خطرناک بود، منجر شد. در پی غرق شدن روبی‌مار دولت یمن و سایر نهادهای بین‌المللی نسبت به احتمال وقوع فاجعه زیست محیطی در آب‌های منطقه هشدار دادند.

حمله موشکی حوثی‌ها به کشتی‌ باری «ترو کانفیدنس» که حامل پرچم باربادوس و تحت مدیریت یونان بود، نیز منجر به کشته‌ شدن 3 ملوان شد.

در واکنش به تکرار این حملات و تهدیدها علیه کشتیرانی در آبراه بین‌المللی، ایالات متحده و بریتانیا طی حملاتی مشترک بارها پایگاه‌های حوثی‌ها را در چندین استان یمن به‌ویژه در صنعا، صعده و الحدیده و به‌منظور مختل کردن و تضعیف توانمندی‌های این گروه شبه‌نظامی که آزادی کشتیرانی را مختل و تجارت جهانی را به مخاطره انداخته است، هدف قرار داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید