تقویت دلار در بازارهای جهانی به زیان دیگر کشورها

ژاپن، اندونزی و ترکیه نسبت به کاهش ارزش پول خود ابراز نگرانی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

بازگشت دلار آمریکا به روند صعودی خود که نارضایتی روسای بانک‌های مرکزی و دولت‌های سراسر جهان را برانگیخته است، آنها را به اقدام در راستای کاهش فشارهای فزاینده بر پول ملی خود وادار می‌کند.

سیاست گذاران از توکیو تا استانبول، برای دفاع از ارزش پول ملی خود سعی دارند تا حرف را به عمل درآورند، آنهم در حالی که اقتصاد انعطاف پذیر ایالات متحده ، با «ترفندی» سعی دارد که قدرت پول ملی آمریکا را با کاستن از انتظارات در مورد کاهش نرخ بهره ایالات متحده، حفظ کند.

بهای دلار در سال 2024 تقریباً در برابر همه ارزهای اصلی، افزایش یافت و بسیاری را در «وال استریت» که سال جدید را با پیش‌بینی عملیات فروش دلار اغاز کردند، با چالش مواجه ساخت. این وضعیت، افزایش هشدارهای ژاپن در مورد آمادگی خود برای مداخله جهت حمایت از «ین» را به دنبال داشت که پایین‌ترین قیمت خود را در 34 سال تجربه می‌کند.

ترکیه با افزایش نرخ بهره برای تقویت واحد پول ملی خود، بازارها را شوکه کرد. چین و اندونزی در راستای ثبیت بهای پول ملی خود اقدام کردند، در حالی که سوئد و هند نیز تحت فشار هستند.

بر اساس گزارش «بلومبرگ»، در حال حاضر کشورهای دارای بدهی‌های خارجی، به ویژه مالدیو و بولیوی در صورت افزایش بهای دلار، در معرض خطر قرار دارند.

تداوم سیطره دلار

هلن گیون، تاجر ارز «مونکس» تاکید کرد با توجه به فضای کنونی جهان که بانک‌های مرکزی منتظر پایان چرخه‌های انقباضی هستند، ظاهرا برون رفت ایمن از سلطه مستمر دلار در چشم انداز نیست.

همین چند ماه پیش، رکود اقتصادی در ایالات متحده، اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسید ولی اکنون داده‌ها گویای آن است که این کشور از بازار کار فشرده، روحیه خوش‌بینانه مصرفی و حمایت دولت از تولید، منتفع شده که سرمایه‌گذاران را به ارزیابی مجدد سرعت انتظاراتشان برای کاهش نرخ بهره توسط «فدرال رزرو» سوق داده است.

معامله‌گران اکنون در سال 2024 دست کم 3 نوبت کاهش قیمت به میزان یک چهارم نقطه را قیمت گذاری می‌کنند که نسبت به شرط بندی‌ها، به میزان بیش از 150 واحد ریزش در ابتدای سال، کاهش یافته است که به افزایش بیش از 2 درصدی شاخص دلار «بلومبرگ» در سال جاری، کمک کرد.

از سویی بهای پول ملی آمریکا در برابر 28 ارز از مجموع 31 همتای اصلی خود در سال جاری همچنان در حال افزایش است.

استفان میلر، کارشناس خبره بازار ارز طی 4 دهه در شرکت «گرانت ساموئل فاندز منجمنت پی‌تی‌وای» در سیدنی گفته است: این یک داستان کاملا استثنایی آمریکایی است و خرید دلار همچنان تجارت شماره یک است».

واکنش ژاپن، اندونزی و چین

ژاپن، اندونزی، چین در این اواخر، اقدامات جسورانه‌ای را برای تقویت پول ملی خود انجام داده و دیگر کشورها نیز درهمین راستا اقدام کرده‌اند به طوری که ترکیه به عنوان نمونه، ماه گذشته به شکلی ناگهانی، نرخ بهره را افزایش داد. مسئولان سوئد نیز تاکید کردند که ضعف «کرون» احتمالا اقدام اولیه این کشور برای تسهیل سیاست پولی را به تاخیر می‌اندازد.

نرخ برابری دلار از این جهت دارای اهمیت است که کاهش بهای پول‌های ملی، هزینه کالاهای وارداتی را افزایش داده و منجر به بالارفتن نرخ تورم و فرار سرمایه می‌شود.

البته جالب این است که مداخله یکجانبه در بازارهای ارز که روزانه 7.5 تریلیون دلار معامله می‌شود، صرفا می‌تواند نرخ برابری دلار را به طور موقت تغییر دهد.

این در حالی است که به پیش‌بینی بازارهای پولی، بانک مرکزی آمریکا سیاست‌های پولی خود برای سال جاری را تعدیل خواهد کرد، با این حال همه دارای این باور مشترک نیستند که این کار باعث تسهیل در بازار ارز خواهد شد.

تداوم نرخ بالای بهره در آمریکا در سال جاری

بانک‌های مرکزی در آستانه آغاز همزمان‌ترین چرخه کاهش نرخ بهره از سال 2008 هستند و چنین سناریویی برای دلار خوب است، زیرا انتظار می‌رود نرخ عمده بهره ایالات متحده در سال جاری، یکی از بالاترین نرخ‌ها در میان اقتصادهای پیشرفته بزرگ باقی بماند.

ارزهای دیجیتال رقیب دلار

این در حالی است که شرکت خدمات مالی «مورگان استانلی»، شرکت مالی معتبر و دارای خدماتی در سطح جهانی که شرکت‌های تابعه، زیرمجموعه و فرعی فراوانی دارد، هشدار داده است که ارزهای دیجیتال، سیطره بلامنازع دلار را تهدید می‌کنند.

از سوی دیگر مایکل کاهیل، تحلیلگر ارز «گلدمن ساکس»، گفت: «ما در سطح جهانی شاهد اذعان بانک‌های مرکزی به این امر هستیم که کاهش‌های نرخ بهره فدرال‌رزرو، لزوماً باعث ایجاد تسهیل دست کم در بخش ارز نخواهد شد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید