استفاده اسرائیل از نرم‌افزار «لاوندر» برای شناسایی 37 هزار هدف در جنگ غزه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل ضمن ابراز نگرانی شدید از گزارش‌های مربوط به استفاده اسرائیل از هوش مصنوعی در جنگ غزه، تاکید کرد که «از این فناوری باید در کارهای خیرخواهانه و نه برای کشتار» استفاده کرد.

این در حالی است که روزنامه بریتانیایی «گاردین» به نقل از منابع اطلاعاتی اسرائیلی فاش کرد که نیروهای اسرائیلی در جنگ غزه از نر‌افزار «لاوندر» استفاده می‌کنند که برای نیروها توانایی پیگرد عوامل مسلح فلسطینی‌ و نیز غیر نظامیان را برای حمله دقیق فراهم می‌کند.

طبق گفته این منابع اطلاعاتی، نیروهای اسرائیلی در جنگ خود از داده‌های پشتیبانی شده توسط هوش مصنوعی‌ برای 37000 هدف بالقوه فلسطینی استفاده کرده‌اند که با ایجاد پایگاه داده از افراد، مبتنی بر الگوریتم‌های خاصی برای کنترل استانداردهای جستجو، شناسایی کرد.

این سیستم هوش مصنوعی «لاوندر» نام دارد که توسط یگان 8200 «سرویس اطلاعاتی نخبه اسرائیل» ساخته شده است.

بر اساس بیانیه ارتش اسرائیل، سامانه «لاوندر» به عنوان پایگاه داده(دیتا بیس) توصیف شده که برای «جمع آوری داده‌های اطلاعاتی مختلف و تهیه داده‌ها از سطوح گوناگون مرتبط با عملیات نظامی استفاده می‌شود اما حاوی لیست تایید شده اسامی عوامل مسلحی نیست که باید هدف قرار بگیرند.

«گاردین» به نقل از 6 افسر اطلاعاتی که از گواهی آنها در گزارش «یووال ابراهام» که در دو رسانه عبری‌زبان انتشار یافت، آورد که استفاده اسرائیل از سامانه‌های هوش مصنوعی در جنگ غزه بعد از 6 ماه بمباران مرگبار و کشته و زخمی شدن ده‌ها هزار فلسطینی، وارد مرحله مبهمی شده و شماری از پرسش‌ها حقوقی و اخلاقی را برانگیخته و روابط میان نظامیان و ابزارهای جنگی را تغییر می‌دهد.

کیفیت کار «لاوندر»

یک افسر اسرائیلی که از سیستم «لاوندر» استفاده ‌کرده، گفته به آمار دستگاه‌ها بیشتر از «سرباز غمگین»می‌شود اعتماد کرد.

این سرباز افزود: «دستگاه، کار را با خونسردی منطقی انجام می‌دهد که این ویژگی، کار را ساده می‌کند».

در بمباران‌های اسرائیل از به اصطلاح «بمب‌های گنگ» استفاده شده که بمب‌های هدایت نشده هستند که خانه را با همه افراد آن به طور کامل منفجر می‌کنند.

یک منبع اطلاعاتی گفت: «ما از بمب‌های هوشمند علیه عوامل مسلح بی‌اهمیت استفاده نخواهیم کرد، زیرا این بمب‌ها بسیار گران قیمت هستند و با کمبود آن‌ها مواجهیم».

به گفته کارشناسان نظامی، اسرائیل از بمب‌های گنگ برای منهدم کردن خانه‌های هزاران فلسطینی با کمک هوش مصنوعی استفاده می‌کند که این خود بیانگر علت آمار بالای قربانیان جنگ است.

اجازه کشتن 15 تا 20 غیرنظامی

در گزارش مزبور آمده است که هر سرباز اسرائیلی در جریان حمله هوایی علیه عوامل مسلح فلسطینی مجاز به کشتن 15 یا 20 به همراه هر فرمانده فلسطینی یا حتی 100 غیرنظامی با انداختن بمب‌های گنگ است که خانه‌ها را منهدم و همه ساکنان آنها را می‌کشد.

با گذشت 6 ماه از جنگ غزه بیش از 33 هزار نفر کشته شده و شمار زخمی‌ها از 75 هزار نفر فراتر رفته است.

برنامه «گاسپل»

روزنامه گاردین پیشتر آورده بود که ارتش اسرائیل از یک برنامه هوش مصنوعی به نام «گاسپل» استفاده می‌کند که حاوی داده‌هایی برای انتخاب «هدف‌های» مورد نظر برای بمباران در غزه است و با اطلاعاتی در خصوص گروه‌های مسلح و فرماندهان آنها، تغذیه می‌شود.

طبق گزارش این روزنامه، یک واحد اطلاعات نظامی مخفی که توسط هوش مصنوعی اداره می‌شود، نقش مهمی در پاسخ اسرائیل به حملات حماس ایفا می‌کند.

این منابع تاکید کردند که اسرائیل از اواخر سال گذشته شروع به استفاده از این برنامه کرد و بدون اینکه آن را اعلام کند، به طوری که تصاویر، بدون اطلاع یا رضایت اهالی فلسطینی، جمع‌آوری و ذخیره می‌شوند.

یکی از این 6 افسر اطلاعاتی به «گاردین» گفت: «این فناوری گاهی غیرنظامیان را به اشتباه به عنوان عوامل مسلح تحت تعقیب حماس، طبقه‌بندی می‌کند».

«نیویورک تایمز» نیز پیشتر به نقل از افسران اطلاعاتی و نظامی اسرائیل نوشته بود که نیروهای اسرائیلی از برنامه «تشخیص چهره» استفاده می‌کنند که می‌تواند «تصاویر چهره فلسطینی‌ها را جمع‌آوری و فهرست کرده» و نام افراد را تنها ظرف چند ثانیه، شناسایی کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید