یورونیوز: اکثر رای‌دهندگان اروپایی موافق پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا هستند

استراتژیست‌ها معتقدند که ادغام تدریجی اوکراین در اتحادیه اروپا در نهایت ظرفیت روسیه برای مداخله در منطقه شرقی بلوک را تضعیف می‌کن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس یک نظرسنجی مشترک که «یورونیوز» و «ایپسوس» برگزار کرده‌اند، 45 درصد رأی‌دهندگان در کشورهای عضو اتحادیه اروپا موافق پیوستن اوکراین به این اتحادیه هستند، 35 درصد مخالفند، و 20 درصد ممتنع هستند.

به گزارش یورونیوز، اوکراین بلافاصله پس از آغاز حمله روسیه به خود در اواخر فوریه 2022 خواستار پیوستن به اتحادیه اروپا شد، و رهبران اتحادیه با این درخواست موافقت کردند و مذاکرات در این باره را ادامه داده‌اند، که اوکراین را به سریع‌ترین مورد تقاضا و پذیرش اتحادیه اروپا تبدیل می‌کند.

به گفته این خبرگزاری، نتایج نظرسنجی، که از 26000 نفر در 18 کشور عضو اتحادیه اروپا برگزار شد، نشانگر «ترکیبی از احساسات، همدردی، و رئالیسم سیاسی» است، که باعث شده است اکثر رای‌دهندگان اروپایی خواستار پیوستن اوکراین به این اتحادیه شوند.

به عنوان مثال، 68 درصد فنلاندی‌ها می‌خواهند اوکراین به اتحادیه اروپا بپیوندد. فنلاند که مرزی طولانی با روسیه دارد، اخیراً به عضویت «ناتو» درآمد، و بدین ترتیب روند چند دهه‌ای بی‌طرفی خود را کنار گذاشت.

سایر کشورهای منطقه شمال اروپا مثل سوئد و دانمارک، و همچنین کشورهای همسایه اوکراین مانند لهستان و رومانی، نیز حمایت بالایی نشان دادند. استراتژیست‌های شمال اروپا معتقدند که ادغام تدریجی اوکراین در اتحادیه اروپا در نهایت ظرفیت روسیه برای مداخله در منطقه شرقی بلوک را تضعیف می‌کند.

نکته جالب در این نظرسنجی این بود که مردم پرتغال و اسپانیا، دو کشوری که بیشترین فاصله را با اوکراین و شرق اروپا دارند، و در منتهی‌الیه جنوب غربی قاره اروپا قرار دارند، مثل فنلاند با 68 درصد آراء طرفدار پیوستن اوکراین بودند.

به‌رغم حمایت آشکار امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه از اوکراین مقابل روسیه، رای‌دهندگان این کشور یکی از بزگترین مخالفان پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا هستند. اما مردم مجارستان بیشترین مخالفت را نشان دادند، که 54 درصد نه و تنها 18 درصد آری گفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید