درخواست ترامپ برای رد اتهاماتش در دو دادگاه رد شد

دادگاه جورجیا گفت اظهارات ترامپ در راستای پیشبرد اقدامات جنایی بوده است، و مورد محافظت الحاقیه اول قانون اساسی آمریکا قرار نمی‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دو دادگاه مختلف در روز پنج‌شنبه درخواست‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا برای رد اتهامات وی را رد کردند. قاضیان در جورجیا و فلوریدا حکم دادند که اقدامات ترامپ برای لغو نتایج انتخابات ریاست جمهوری 2020 و انتقال اسناد دولتی به خانه شخصی‌اش پس از پایان دوران خدمت وی جرم است.

به گزارش «رویترز»، آیلین کنون، قاضی منطقه‌ای فلوریدا، روز پنج‌شنبه استدلال ترامپ درباره نگهداری اسناد دولتی را رد کرد. ترامپ مدعی شده مدارکی که از کاخ سفید به املاکش در مارالاگوی فلوریدا انتقال داده، نه مدارک دولتی که اسناد شخصی بوده است. قاضی کنون این ادعا را رد کرد.

بر اساس پرونده‌ای که جک اسمیت، دادستان ویژه وزارت دادگستری ایالات متحده علیه ترامپ تهیه کرده است، اسنادی که ترامپ با خود برده بوده مربوط به امور نظامی و اطلاعاتی آمریکا است، که شامل جزئیات برنامه هسته‌ای آمریکا می‌شود. به گفته دادستان‌ها، این اسناد را نمی‌شود به عنوان مدارک شخصی در نظر گرفت.

از سوی دیگر، روز پنج‌شنبه اسکات مک‌آفی، قاضی دادگاه عالی شهرستان فولتون جورجیا، درخواست ترامپ برای رد اتهامات جنایی وی در پرونده دخالت در انتخابات این ایالت در سال 2020 را رد کرد. ترامپ استدلال کرده بود که پرونده‌ای که علیه وی تشکیل شده، ناقض حق آزادی سخن وی است.

قاضی مک‌آفی اعلام کرد که بر اساس قضاوت وی، اظهارات ترامپ و 14 نفر دیگر درباره انتخابات ریاست جمهوری در جورجیا در راستای «پیشبرد اقدامات جنایی» بوده است، و بنابراین مورد محافظت الحاقیه اول قانون اساسی ایالات متحده قرار نمی‌گیرد.

به گفته رویترز، ترامپ با مشکلات قانونی عدیده‌ای روبروست. اواخر این ماه دادگاه عالی ایالات متحده قرار است استدلال‌های تیم حقوقی رئیس‌جمهوری پیشین درباره ادعای مصونیت وی در یک پرونده فدرال در منطقه واشینگتن ‌دی‌سی در راستای تلاش‌های وی برای معکوس کردن نتیجه انتخابات را بشنود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید