ارتش آمریکا از انهدام یک موشک‌ ضدکشتی حوثی‌ها در یمن خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرماندهی مرکزی آمریکا، جمعه 17 فروردین از انهدام یک موشک ضد‌کشتی در مناطق تحت کنترل گروه حوثی‌ها در یمن خبر داد.

«سنتکام» افزود که در پی این حادثه گزارشی مبنی بر وقوع خسارت و آسیب در کشتی‌های آمریکایی، کشتی‌های ائتلاف یا کشتی‌های تجاری دریافت نکرده است.

Advertisement

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که یک موشک بالستیک ضدکشتی و دو پهپاد که از سوی حوثی‌های یمن به سمت دریای سرخ شلیک شده بود را منهدم کرده است.

سنتکام در رسانه اجتماعی «ایکس» نوشت: «نیروهای فرماندهی مرکزی آمریکا علاوه بر این، یک سامانه موشکی متحرک زمین به هوا را در منطقه تحت کنترل حوثی‌ها منهدم کرده است.»

در بیانیه‌ آمده است: «فرماندهی مرکزی آمریکا متعهد به حفاظت از آزادی دریانوردی و ایمن‌تر کردن آب‌های بین‌المللی برای کشتی‌های ائتلاف و تجاری است.»

از سوی دیگر عبدالملک الحوثی، رهبر گروه حوثی‌ها در یمن گفت که آمریکا و بریتانیا طی سه‌ ماه گذشته، 424 حمله و بمباران دریایی به مواضع حوثی‌ها در یمن انجام دادند و افزود که در پی این حملات 37 نفر کشته و 30 نفر زخمی شدند.

الحوثی، پنج‌شنبه 16 فروردین، در اظهاراتی گفت که این گروه در جریان عملیات دریایی خود 90 کشتی را هدف قرار داده است.

عبدالملک الحوثی افزود که این حملات «در حمایت از نوار غزه» که از هفتم اکتبر سال گذشته شاهد جنگ بین گروه‌های مسلح فلسطینی و اسرائیل است، صورت می‌گیرد.

او گفت که این گروه تنها طی یک ماه، 34 حمله با 125 موشک بالستیک و پهپاد انجام داد.

از نوامبر سال گذشته تاکنون شبه‌نظامیان حوثی، ده‌‌ها کشتی‌ در دریای سرخ را هدف حمله قرار دادند.

حوثی‌ها مدعی هستند که کشتی‌های مورد هدف آنها اسرائیلی بوده یا عازم بنادر اسرائیل هستند و حملات تقریباً روزانه آنها در دریای سرخ بسیاری از شرکت‌ها را مجبور کرد مسیر طولانی‌تر و گران‌تر در اطراف آفریقا را طی کنند.

از سویی ایالات متحده و بریتانیا در واکنشی مشترک، چندین حمله هوایی را علیه مواضع حوثی‌ها با هدف مختل کردن و تضعیف توانمندی‌های این گروه در به خطر انداختن آزادی کشتیرانی و تهدید تجارت جهانی، انجام دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید