لاوروف: «ناتو» می‌کوشد اعضایش را به کمک نظامی به اوکراین ملزم کند

وزیر خارجه روسیه: غرب قصد دارد کمک نظامی به اوکراین را از داوطلبانه به اجباری تغییر دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در اظهاراتی گفت، کشورهای غربی سعی دارند تمامی اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را وادار کنند که به طور اجباری به کی‌یف کمک کنند.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، لاوروف، پنج‌شنبه 16 فروردین در جریان دیدار خود با سفرای کشورهای خارجی در خصوص حل و فصل اوکراین گفت: «اکنون قصد دارند کمک نظامی داوطلبانه به اوکراین را زیر سقف ناتو اجباری کنند تا همه اعضا مجبور باشند از طریق نظم و انضباط برای تامین اجباری بودجه و تسلیحات به کی‌یف کمک کنند تا بتواند عملیات خود علیه روسیه را ادامه دهد.»

بنا به این گزارش، بر اساس اظهارات رسمی مقامات کشورهای کمک کننده و داده‌های رسانه‌ها، از زمان آغاز عملیات ویژه نظامی در اوکراین، کشورهای خارجی و سازمان‌های بین المللی مجموعا به ارزش بیش از 150.8 میلیارد دلار به کی‌یف کمک کرده‌اند و نزدیک به یک سوم آن یعنی 48.5 میلیارد دلار صرف نیازهای نظامی اوکراین شده است.

حجم کل کمک‌های غرب به اوکراین، از آغاز عملیات، 2.7 برابر بیشتر از بودجه سال 2022 (55.5 میلیارد دلار) برآورده شده است و تنها کمک‌های نظامی به کی یف، به اندازه 94.9% از هزینه های دفاعی روسیه در سال گذشته (51.1 میلیارد دلار) بوده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه پیش‌تر اشاره کرد «پتانسیل نظامی و قابلیت‌های همه کشورهای بزرگ ناتو به طور فعال علیه روسیه استفاده می‌شود.»

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه تاکید کرد، روسیه آنقدر که با «غرب» می‌جنگد با نیروهای اوکراینی نمی‌جنگد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید