فنلاند پیمان امنیتی ده ساله با اوکراین امضا کرد

فنلاند همچنین یک بسته کمک نظامی به ارزش 188 میلیون یورو، شامل سیستم‌های پدافند هوایی و مهمات سنگین، به اوکراین ارسال می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فنلاند روز چهارشنبه یک قرارداد امنیتی ده ساله با اوکراین امضا کرد و متعهد به حمایت از این کشور برای شکست دادن روسیه شد. فنلاند مرز طولانی 1340 کیلومتری با روسیه دارد و پارسال به «ناتو» پیوست.

به گزارش «رویترز»، این پیمان که الكساندر استاب، رئیس‌جمهوری فنلاند، و ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین آن را امضا کردند، هلسینکی را به هشتمین عضو ناتو در سال جاری تبدیل می‌کند كه متعهد به همکاری‌های امنیتی و دفاعی درازمدت با کی‌یف می‌شود.

استاب گفت هلسینکی همچنین یک بسته کمک نظامی به ارزش 188 میلیون یورو، شامل سیستم‌های پدافند هوایی و مهمات سنگین، به کی‌یف ارسال می‌کند. این کمک میزان کلی کمک‌های نظامی فنلاند به اوکراین از آغاز جنگ را به دو میلیارد یورو می‌رساند.

اوکراین به شدت به سیستم‌های پدافند هوایی غربی متکی است، و در هفته‌های اخیر با افزایش حملات موشکی و پهپادی روسیه روبرو بوده است، که باعث شده زیرساخت‌های آن به ویژه در زمینه انرژی زیر ضرب قرار بگیرد.

پس از امضای این پیمان امنیتی، استاب و زلنسکی در کنفرانس خبری در کی‌یف شرکت کردند. استاب گفت کشورش این حمایت نظامی را فقط برای دفاع از اوکراین انجام نمی‌دهد، بلکه می‌خواهد به کی‌یف کمک کند تا در جنگ پیروز شود.

زلنسکی نیز گفت روسیه قصد دارد تا اول ژوئن 300000 سرباز بسیج کند، و افزود که او درباره برنامه‌ها و تاکتیک‌های جدید جنگی با اولکساندر سیرسکی، فرمانده ارتش اوکراین، گفت‌وگو کرده است.

به گفته رویترز، زلنسکی در حالی این اظهارات را مطرح می‌کند که پارلمان اوکراین در حال ایجاد تغییرات اساسی در قوانین حاکم بر نحوه فراخواندن شهروندان این کشور به خدمت وظیفه است.

زلنسکی این هفته قوانینی را امضا کرد که سن اعزام به جبهه را از 27 به 25 سال کاهش می‌دهد، و تعداد افرادی که می‌توانند برای جنگ فراخوانده شوند را افزایش می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size