«ناتو» طرح تداوم ارائه تسلیحات به اوکراین را بررسی می‌کند

رئیس‌جمهوری سابق آمریکا به مناسبت‌های مختلف و به طور مکرر از عملکرد ناتو انتقاد کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با پیش‌بینی احتمال بازگشت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا به قدرت، به نظر می‌رسد که «ناتو» مطالعه و بررسی طرحی برای تداوم ارسال تسلیحات به اوکراین را آغاز کرده است.

به نظر می‌رسد که ایالات متحده و سایر کشورهای غربی امکان تشکیل یک گروه چند ملیتی تحت فرماندهی این پیمان نظامی به رهبری آمریکا جهت هماهنگی برای تداوم ارسال تسلیحات به اوکراین را بررسی می‌کنند.

این طرح در نتیجه نگرانی ناتو از بازگشت احتمالی دونالد ترامپ به کاخ سفید بررسی می‌شود بویژه که ترامپ همواره در مناسبت‌های مختلف از عملکرد ناتو و هزینه‌ای که کشورش برای حفظ این پیمان نظامی می‌پردازد، انتقاد کرده است.

بررسی چندین گزینه

«پولیتیکو» به نقل از سه مقام اروپایی و یک مقام آمریکایی فاش کرد که در جریان نشست وزرای خارجه ناتو در بروکسل در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه، انتظار می‌رود مقام‌های این پیمان نظامی درباره طیف وسیعی از گزینه‌ها از جمله تشکیل تدریجی یک گروه - موسوم به گروه تماس دفاعی اوکراین که تحت کنترل این ائتلاف باشد، رایزنی کنند.

یک مقام آمریکایی گفت، ممکن پیشنهاد دیگری که به ناتو موقعیت رسمی‌تری در داخل «گروه اوکراینی» بدهد، ارائه شود.

این مقام آمریکایی همچنین تاکید کرد، گفت‌وگوها درباره مشارکت «ناتو» در داخل این گروه در سطوح بسیار بالا با هدف رسمی کردن حمایت اروپا و ائتلاف از کی‌یف در حال انجام است.

از سوی دیگر، سرگرد چارلی دیتز، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده از تایید این گفت‌وگوها خودداری کرد و گفت که وزارت دفاع «هیچ اطلاع جدیدی درباره شکل یا ساختار این گروه ندارد».

اما او توضیح داد که پنتاگون دائماً در حال بحث و گفت‌وگو درباره بهترین راه‌ها برای اطمینان از ادامه حمایت از اوکراین است.

قطع بودجه ناتو

در بحبوحه نگرانی اروپایی‌ها از بازگشت ترامپ به کاخ سفید، تشکیل این گروه برای ناتو گام مهمی در جهت تقویت و ادامه حمایت غرب از اوکراین در آینده خواهد بود. به خصوص که برخی ملاحظات در سیاست داخلی ایالات متحده و سایر کشورها تهدید به قطع بودجه نظامی لازم برای کی‌یف شده است.

«گروه اوکراینی» حدود دو سال پیش، در اولین هفته‌های جنگ روسیه و اوکراین، توسط لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده و سپس ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا برای هماهنگی حمایت غرب از کی‌یف، راه‌اندازی شد.

یکی از مهمترین وظایف «گروه اوکراینی» تسریع در ارائه ده‌ها میلیارد دلار تجهیزات، تسلیحات و سایر کمک‌ها به اوکراین در مقابله با نیروهای روسی بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید