رئیس جمهوری چین خطاب به بایدن: مسئله تایوان خط قرمزی است که نمی‌توان از آن عبور کرد

وزرای خارجه و خزانه‌داری آمریکا در روزهای آتی برای مذاکره با مقامات چینی به پکن سفر خواهند کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنا بر گزارش رسانه‌های محلی چین، شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین طی گفت‌وگوی تلفنی با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرده که مسئله تایوان خط قرمزی است که نمی‌توان از آن پا فراتر گذاشت.

بنا به این گزارش‌ها رئیس جمهوری ایالات متحده در مکالمه با همتای چینی خود بر لزوم آرامش و حفظ ثبات در اطراف جزیره تایوان تاکید کرده است.

این اظهارات رؤسای جمهوری ایالات متحده و چین در حالی بیان می‌شود که جزیره خودگردان تایوان که پکن ادعای مالکیت آن را می‌کند، آماده می‌شود تا رئیس جمهوری جدید خود را منصوب کند.

اولین تماس از نوامبر

کاخ سفید، سه‌شنبه 14 فروردین، در بیانیه‌ای اعلام کرد که جو بایدن «بر اهمیت حفظ صلح و ثبات در تنگه تایوان و حاکمیت قانون و آزادی دریانوردی در دریای چین جنوبی تاکید کرد.»

بایدن و همتای چینی‌اش در تماسی با هدف نشان دادن بازگشت به گفت‌وگوی منظم میان رهبران دو کشور و دو قدرت، درباره موضوعاتی نظیر تایوان، هوش مصنوعی و مسائل امنیتی گفت‌وگو کردند.

این تماس تلفنی اولین گفت‌وگوی دو رهبر از زمان نشست ماه نوامبر آن‌ها در کالیفرنیا است که منجر به تجدید روابط بین نظامیان دو کشور شد و دو کشور به افزایش همکاری‌ها برای جلوگیری از جریان قاچاق مواد مخدر مرگبار «فنتانیل» و پیش‌سازهای آن از چین، متعهد شدند.

این گفت‌وگوی تلفنی همچنین چندین هفته تعاملات سطح بالای میان دو کشور را آغاز خواهد کرد، چرا که جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا قرار است پنج‌شنبه آینده به چین سفر کند و پس از آن آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده نیز در هفته‌های آتی برای دیدار با مقامات چینی عازم پکن خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید