حمایت متحدان غربی از اوکراین در کنفرانس عدالت لاهه

شرکت‌کنندگان متعهد شدند برای تشکیل یک دادگاه ویژه به منظور تحقیق و تعقیب جنایت و تجاوز علیه اوکراین توسط روسیه تلاش کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در جریان کنفرانسی با هدف احیای عدالت در اوکراین که روز سه‌شنبه در لاهه هلند برگزار شد، وزیران و مقامات ده‌ها کشور گرد هم آمدند، و در آغاز سومین سال حمله روسیه به اوکراین، حمایت خود را از اوکراین اعلام کردند.

به گزارش «یورونیوز»، دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین در «کنفرانس احیای عدالت برای اوکراین» سخنرانی کرد و خطاب به نمایندگان دیگر کشورها گفت که مردم کشورش می‌خواهند شاهد اجرای عدالت باشند.

کنفرانس مذکور فهرست ثبتی را آغاز کرد که شهروندان اوکراینی با استفاده از آن می‌توانند به دلیل حمله روسیه که منجر به تخریب خانه‌های آنها شده است، از مسکو درخواست غرامت کنند.

این فهرست در روز اول خود بیش از 100 ادعای خسارت از روسیه ثبت کرد. مقامات می‌گویند که درخواست‌های ثبت شده فقط «نوک کوه یخ» است. شورای اروپا پیش‌بینی می‌کند که در نهایت بین سیصد تا ششصد هزار ادعا ثبت شود.

دفتر «ثبت خسارت ناشی از تجاوزات فدراسیون روسیه به اوکراین» که در لاهه مستقر است، قصد دارد به زودی ادعاهای بیشتری از جمله موارد مربوط به آسیب یا تخریب زیرساخت‌های حیاتی اوکراین را مجاز کند. این ثبت خودش هیچ‌گونه خسارتی پرداخت نخواهد کرد، اما گامی به سوی ایجاد سازوکاری بین‌المللی است که دریافت خسارات احتمالی از روسیه را ممکن می‌کند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، با فرستادن یک پیام ویدیویی از نمایندگان حاضر در کنفرانس خواست تا به تلاش‌های‌شان برای مقابله با مصونیت از مجازات جنایات جنگی روسیه ادامه دهند تا «قدرت واقعی برای امنیت مشترک مقابل تجاوز و ترور» فراهم شود.

به گفته یورونیوز، در بیانیه پایانی کنفرانس، 44 کشور از جمله ایالات متحده، بریتانیا، آلمان و فرانسه متعهد شدند برای تشکیل یک دادگاه ویژه به منظور تحقیق و تعقیب جنایت و تجاوز علیه اوکراین که رهبران روسیه را تحت پیگرد قانونی قرار دهد، تلاش کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید