کشته شدن مقام منصوب از سوی روسیه بر اثر انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در شرق اوکراین

اوکراین: روسیه از ابتدای سال جاری با 5 موشک مافوق صوت «زیرکُن» کییف را هدف قرار داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر چرنیف، رئیس اداره محلی طرفدار روسیه اعلام کرد که والری چایکا، یک مقام منصوب از سوی مسکو در شرق اوکراین، دوشنبه 13 فروردین بر اثر انفجار یک «خودروی بمب‌گذاری شده» در «استاروبلسک» کشته شده است.

خبرگزاری «فرانسه» از چرنیف نقل کرد که در «تلگرام» نوشته: «رفیق ما کشته شد.»

پیشتر حملاتی با خودروهای بمب‌گذاری شده علیه مقامات طرفدار روسیه در مناطق اشغالی اوکراین انجام شد که کییف به دست داشتن در آن‌ متهم شده بود.

از دیگر سو، اداره نظامی شهر کییف دوشنبه اعلام کرد که روسیه از ابتدای سال جاری از 5 موشک جدید مافوق صوت «زیرکُن» برای حمله به اهدافی در کییف استفاده کرده است.

این اداره در پستی «تلگرامی» اعلام کرد که این حملات از بین بیش از 180 حمله روسیه با استفاده از پهپادها و موشک‌هایی است که طی سه ماه اول سال جاری به پایتخت اوکراین شلیک شده است.

در همین راستا، روسیه اعلام کرد که موشک‌های پیشرفته مافوق صوت این کشور «زیرکُن» که از دریا پرتاب می‌شوند، بردی معادل 1000 کیلومتر دارند و با سرعتی 9 برابر سرعت صوت حرکت می‌کنند.

تحلیلگران نظامی در این خصوص می‌گویند سرعت مافوق صوت این موشک‌ها می‌تواند به معنای کاهش قابل توجه زمان واکنش برای پدافند هوایی و توانایی حمله به اهدافی بزرگ، عمیق و دشوار باشد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه طی سخنرانی سالانه خود در 29 فوریه بدون اشاره به اینکه کدام سایت‌ها مورد هدف قرار گرفته‌اند خطاب به مردم کشورش تایید کرد که ارتش روسیه در ادامه نبرد علیه اوکراین از موشک‌های مافوق صوت «زیرکن» استفاده کرده است.

پوتین این موشک‌ها را بخشی از نسل جدید سیستم‌های تسلیحاتی بی‌نظیر روسیه توصیف کرد.

مقامات دولت اوکراین می‌گویند که شهر کییف، پایتخت این کشور همچنین از ابتدای سال 2024 تا کنون با 113 موشک شامل شش نوع دیگر از جمله «KH-101» که یک نوع آن موشک کروز است، هدف قرار گرفته شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید