سازمان اطلاعات روسیه واشینگتن را به حمایت از عاملان حمله مسکو متهم کرد

وزارت خارجه روسیه: مسکو قصد دارد با جمع‌‌آوری و ارائه شواهدی مبنی بر نقش داشتن اوکراین در حملات تروریستی به خاک روسیه، علیه مقامات کییف به دادگاه‌های بین‌المللی شکایت ببرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان اطلاعات روسیه، دوشنبه 13 فروردین، واشینگتن را به حمایت از عاملان حمله به سالن کنسرت مرکز خرید «کروکوس سیتی هال» در حومه مسکو که هفته گذشته مسکو را تکان داد و حدود 140 کشته برجای گذاشت، متهم کرد.

نهاد اطلاعاتی روسیه اعلام کرد که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده در تلاش است تا ظن حمله به کروکوس را از ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین دور کند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه پیشتر تایید کرد که روسیه قصد دارد به دادگاه‌های بین‌المللی متوسل شود و اسنادی در مورد دخالت کی‌یف در حملات تروریستی در خاک روسیه آماده و ارائه کند.

زاخارووا در بیانیه‌ای به کانال رسمی «روسیه 1» گفت که روسیه اکنون قصد دارد با جمع‌آوری و ارائه اسناد و شواهد در این‌ رابطه به دادگاه‌های بین‌المللی [علیه اوکراین] شکایت ببرد.

او همچنین توضیح داد که از طریق کانال‌های دیپلماتیک یادداشت در‌خصوص مبارزه با تروریسم به اوکراین ارسال شده است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در این باره افزود: « ما (در یادداشت ارسال شده به کییف) در مورد خواسته‌هایی در چارچوب کنوانسیون بین‌المللی برای سرکوب حملات تروریستی با بمب‌ها و کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم و نیاز به دستگیری فوری و استرداد همه کسانی که در این حملات تروریستی نقش داشتند، صحبت می‌کنیم.»

خواسته‌های زاخارووا همچنین شامل دستگیری واسیل مالیوک، رئیس سرویس امنیتی اوکراین می‌شود که «در 25 مارس با کنایه اعتراف کرد که اوکراین بمب‌گذاری پل کریمه را در اکتبر 2022 سازماندهی کرده و جزئیات سازماندهی سایر حملات تروریستی در روسیه را فاش کرد.»
زاخارووا همچنین خاطرنشان کرد که یادداشت ارسال شده به اوکراین شامل اسناد مربوط به انفجار پل کریمه، کشته شدن داریا دوگینا، روزنامه‌نگار روسی، ولادلن تاتارسکی، خبرنگار جنگی و دیگران است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با ادعای اینکه رژیم کییف به طور عمدی مسیر تروریسم و افراط گرایی را هموار کرده و مقامات اوکراینی مخاطرات چنین اقداماتی را درک نمی‌کنند، گفت: «رژیم کی‌یف انتخاب خود را کرده است، آن‌ها مسیر افراط‌گرایی و تروریسم را دنبال کردند و اظهارات مکرری در این زمینه بیان کردند و اظهار پشیمانی نمی‌کنند و یا از اقدامات جناح‌های مسلح در گروه‌های تروریستی افراطی آزوف و دیگران به هر شکل ممکن حمایت می‌کنند و آن‌ها را محکوم نمی‌کنند.»

سخنگوی وزارت خارجه روسیه، در ادامه اظهارات خود گفت که هنوز مشخص نیست که تصمیم به حمایت از اقدامات تروریستی تحت تأثیر کشورهای خارجی گرفته شده یا به‌طور مستقل توسط مقامات کییف اتخاذ می‌شود.

در مورد حمله تروریستی کروکوس، زاخارووا خاطرنشان کرد که پس از تکمیل تمام تحقیقات، یادداشت جداگانه‌ای در مورد این حمله به اوکراین ارسال خواهد شد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در پایان اظهارات خود گفت که اگر تحقیقات پایان یابد و بازرسان روسی به نتیجه‌ای برسند که دخالت اوکراین در این حمله محرز شود، مسکو یادداشت جدیدی به کییف ارسال خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید